Wystawa prac i projektów Rafała Roskowińskiego

0

Prudnicki Ośrodek Kultury zaprasza na interesującą wystawę we wtorek 18 czerwca (godz. 18.00). W Galerii na poddaszu otwarta zostanie wystawa Rafała Władysława Roskowińskiego – polskiego artysty, doktora sztuk pięknych, malarza muralisty, założyciela Gdańskiej Szkoły Muralu. 

RAFAŁ ROSKOWIŃSKI W latach 1985–1990 studiował na Wydziale Malarstwa i Grafiki Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Po ukończeniu studiów, w latach 1990–1992, pracował na stanowisku asystenta w pracowniach malarskich na Wydziale Malarstwa i Grafiki oraz Wzornictwa i Architektury Wnętrz Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku.

Od 1992 roku był zaangażowany w artystyczną działalność Fundacji Sfinks w Sopocie. W 1993 zdobył trzecią nagrodę na Międzynarodowej Wystawie Pejzażu w Akwareli, która odbyła się w Rzymie. W 1994 jako rezydent Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku rozpoczął realizację malowideł ściennych na murach Stoczni Gdańskiej. W 1995 powołał do życia Pracownię Murales i z grupą artystów malował kolejne murale w Gdańsku. Tak w 1996 powstało 16 murali na filarach Węzła Kliniczna.

Podczas obchodów 1000-lecia Miasta Gdańsk, w 1997 roku, zorganizował Międzynarodowy Festiwal Malarstwa Monumentalnego, w wyniku którego powstało 10 realizacji malarskich na ścianach budynków mieszkalnych osiedla Zaspa w Gdańsku.

Kolejne realizacje to 1998 rok, w którym powstały: mural na budynku Hotelu Ikar na warszawskim Ursynowie oraz mural na budynku będącym siedzibą firmy Jard Press przy ulicy Karolkowej w Warszawie. W 1999 powstał mural „Papież i Wałęsa” na osiedlu Zaspa w Gdańsku. W 2000 zrealizował mural upamiętniający Bitwę Warszawską w Radzyminie pod Warszawą.

Rok 2006 był czasem, w którym namalował kolejny mural – powstańczy w Muzeum Powstania Warszawskiego. W 2009 roku wygrał ogólnopolski konkurs Graffiti ’44 na projekt i realizację muralu o tematyce powstańczej na murze stadionu Polonii Warszawa. Wtedy też zaprojektował baner z okazji 20. rocznicy upadku komunizmu w Europie, który zawisł na gdańskim Zieleniaku. W 2009 roku stworzył ogólnopolską kampanię outdoorową na 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej, której plakaty zawisły na warszawskim Pałacu Kultury i Nauki.

W 2008 roku, narysował komiks o bitwie pod Wizną, który stał się integralną częścią teledysku do utworu „40:1” szwedzkiego zespołu Sabaton. U schyłku 2009 roku komiks pt. „Przebudzenie” znalazł się w trzeciej edycji antologii komiksu wydawanego przez Muzeum Powstania Warszawskiego. W tym samym roku wraz z biurem Europejska Stolica Kultury Gdańsk 2016 był założycielem i pomysłodawcą Gdańskiej Szkoły Muralu.

W 30. rocznicę powstania Solidarności, podczas uroczystości w Stoczni Gdańskiej, powiesił 400-metrowy baner zaprojektowany według fotografii Anny Beaty Bohdziewicz, ukazujący strajkujących robotników. Przy tej okazji w Sieni Gdańskiej, w biurze Europejska Stolica Kultury Gdańsk 2016 zorganizował autorską wystawę obrazów zatytułowaną „Za chleb i wolność”. Na zaproszenie Instytutu Polskiego w Bukareszcie namalował w tym samym roku, na jednej z głównych ulic Kiszyniowa, 300 metrowy mural antykomunistyczny pt. „Świat bez sierpa i młota”.

Od 2013 współtworzył kolekcję murali statków w ramach projektu „Port Wrzeszcz” w Gdańsku. W 2014 na zaproszenie Fundacji Klamra namalował mural pt. „Św. Jerzy” na Rondzie Tybetu w Warszawie. Współtworzył także mural poświęcony pamięci rotmistrza Witolda Pileckiego na warszawskim Ursynowie.

W 2015 namalował 450-metrowy mural podczas festiwalu Narodów Europy i Azji pod Otwartym Niebem w Magnitogorsku w Rosji pt. „Kołomyjka” oraz mural w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Kaliningradzie. W 2016 wspólnie z Emilem Gosiem namalował kontrowersyjny mural w Gdańsku poświęcony pamięci Żołnierzy Niezłomnych jako superbohaterów, następnie mural obrazujący wjazd majora Henryka Dobrzańskiego do Poręby w Porębie, mural poświęcony awiacji II Rzeczypospolitej wspólnie z prof. Jackiem Zdyblem oraz najdłuższy mural na świecie mierzący 750 metrów długości poświęcony 1050 latom Chwały Oręża Polskiego na ogrodzeniu Narodowego Centrum Kryptologii w Legionowie na zlecenie Ministerstwa Obrony Narodowej.

W 2017 stworzył serię kilku murali historycznych w Łomży pt. „Ku Niepodległej”, mural przy Jednostce Łączności w Zegrzu poświęcony historii Zegrza, mural pokazujący postać Józefa Sowińskiego w bitwie pod Borodino w 1812 oraz mural ku pamięci Żołnierzy AK obwodu Sochaczew – Skowronek w Sochaczewie z inicjatywy ministra Macieja Małeckiego.

2018 zaczyna o namalowania 300 metrowego muralu przedstawiającego „Hołd Szujskich w 1611” w Gostyninie, miejscu gdzie zmarli w niewoli carowie Szujscy. Następnie maluje w 600 setną rocznicę nadania praw miejskich mural upamiętniający to wydarzenie w Łomży. W tym samym mieście powstaje też mural poświęcony Leonowi Kaliwodzie i Halinie Jarnuszkiewiczównie oraz malowidło przedstawiające Józefa Piłsudskiego jako św. Jerzego tratującego symboliczne godła trzech zaborców. Na zlecenie Białostockiej Spółdzielni Mieszkaniowej maluje ponad 300-metrowy obraz z wizerunkiem błogosławionego Michała Sopoćki, patrona Białegostoku.

Z inicjatywy Macieja Małeckiego w Mszczonowie powstaje malowidło poświęcone bitwie pod Mszczonowem we wrześniu 1939. Na zaproszenie Urzędu miejskiego w Legionowie maluje rocznicowy obraz przedstawiający postać Józefa Piłsudskiego wraz z legionistami stojącego na przedstawieniach portretowych cesarzy państw zaborczych na tle koszarów legionowskich .Rok kończy dwoma prywatnymi zamówieniami na mural poświęcony żołnierzom z Westerplatte na zlecenie Grzegorza Pellowskiego w Gdańsku oraz kolejny mural na 100 rocznicę odzyskania Niepodległości w Sławnie finansowany przez Andrzeja Bernala.

Rafał Roskowiński będzie także najprawdopodobniej autorem prudnickiego muralu na budynku Sanepidu (Euroregionu Pradziad) dotyczącego 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here