Spotkanie w wiceministrem Ociepą: Czy będzie mowa o miastach „z problemami”?

0

W poniedziałek 17 czerwca z mieszkańcami Prudnika i okolic spotka się wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa.

Spotkanie będzie miało charakter otwarty i połączone będzie z konsultacjami Strategii dla regionu wynikającej z projektu Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030.

Dokumenty są kluczowe dla polityki regionalnej państwa, określają cele i kierunki działań do 2030 r. To one wskażą, na co wydane zostaną środki z kasy państwa i funduszy Unii Europejskiej. Opracowania zastąpią dotychczasowe dokumenty przyjęte na okres 2010 – 2020.

W styczniu w Opolu sekretarz stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii Andżelika Możdżanowska wskazywała, że strategia musi brać pod uwagę zrównoważony rozwój lokalnych ośrodków, wspominając o miastach w województwie, które najszybciej tracą funkcje społeczno-gospodarcze (Nysa, Kędzierzyn – Koźle, Krapkowice, Kluczbork, Namysłów, Strzelce Opolskie, Prudnik i Brzeg).

– To ogromny ubytek mieszkańców – mówiła. – Należy to zatrzymać. Tu istotna jest współpraca ze wszystkimi samorządami.

Rola państwa i regionalnego samorządu jest ogromna w tym względzie. Jednym z elementów może być sformalizowane zatrzymanie procesu likwidacji i ograniczania zakresu działań instytucji państwowych i regionalnych w miastach, cierpiących na wspominane problemy, a następnie ich odbudowa. Przykładem może być odzyskanie niezależności placówki więziennej w Prudniku (względnie budowa nowego więzienia), sfinansowanie budowy nowej siedziby inspektoratu ZUS w Prudniku, wsparcie dla powiatu zmierzające do ponownego uruchomienia oddziału ginekologiczno-położniczego (demografia!), czy delokalizacja instytucji o zasięgu wojewódzkim poza Opole, jak czynnik rozwojowy miast średnich.

Miejsce i czas: Prudnicki Ośrodek Kultury, poniedziałek – 17 czerwca, godz. 17.00.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here