Już jutro Rajd Maluchów! Wszystko, co powinieneś wiedzieć o imprezie

0

Już jutro (sobota, 1 czerwca) młodzi wędrowcy ruszą z rodzicami, babciami, dziadkami, ciociami i wujkami na trasę 40. Rajdu Maluchów. Czeka ich mnóstwo atrakcji.

Rajd Maluchów to impreza zainicjowana w 1979 roku przez Oddział PTTK w Prudniku. Wtedy był to jeszcze Rajd Przedszkolaka, a meta znajdowała się na szczycie Zajęczej Kępy koło Chocimia. Z roku na rok popularność imprezy rosła i z kilkudziesięciu uczestników zrobił się tłum kilku tysięcy osób. Doszedł też współorganizator imprezy – Prudnicki Ośrodek Kultury. Metę rajdu zrobiono na terenie hipodromu Stadniny Koni Prudnik w Chocimiu i wprowadzono nagrody na trasie rajdu (obok starych drzew i na Kaplicznej Górze). Długi czas rajd rozpoczynał się na skrzyżowaniu ulic Dąbrowskiego i Parkowej (kiedyś Świerczewskiego), potem został przeniesiony na Plac Rodziny Fränklów przy altanie w Parku Miejskim. Ewolucja dotyczyła również finału rajdu w Chocimiu, który z kameralnego pikniku przekształcił się w dużą imprezę masową.

Mimo tych wszystkich zmian Rajd Maluchów zachował formę imprezy turystycznej. Dla dzieci frajdą jest przejście kilkukilometrowej trasy, częściowo w lesie i z forsownym zdobyciem Kaplicznej Góry. Również piękne położenie Chocimia sprawia, że z przyjemnością można tu spędzić kilka godzin w rodzinnym gronie i wśród znajomych.

Co warto wiedzieć o rajdzie?

FAQ RAJDU MALUCHÓW


Gdzie mogę zaparkować samochód?

Start rajdu znajduje się w północnej części Parku Miejskiego obok ul. Parkowej. Znajduje się tu duży bezpłatny parking (wjazd również od strony ul. Kościuszki obok dworca autobusowego). Zaparkować będzie można również na łące w Chocimiu (prawdopodobnie odpłatnie), ale nie zachęcamy do tego rozwiązania, jeśli nie musimy. Rajd Maluchów to impreza dla piechurów!


Czy moje dziecko może wziąć udział w rajdzie, jeśli nie udało mi się zapłacić wpisowego?

Tak. Jeśli w dniu imprezy organizatorom zostaną jeszcze bloczki startowe, to będzie je można kupić na starcie w parku. Jeśli zabraknie paczek (jest ich 1400) to będzie można kupić samą plakietkę (również w Chocimiu) za 8 złotych, która uprawnia do korzystania z atrakcji na hipodromie. Jest też trzecie rozwiązanie. Można bezkosztowo dołączyć do rajdu w każdym momencie jego trwania, wspólnie przejść trasę i bawić się w Chocimiu (teren nie jest zamknięty), ale bez praw uczestnika rajdu.


Czy na mecie będzie gastronomia?

Tak. Przy hipodromie rozstawione będą stoiska gastronomiczne.


Czy w przypadku deszczu impreza się odbędzie?

Oczywiście! Rajd jest imprezą turystyczną i odbywa się bez względu na warunki pogodowe.


Czy trasa jest męcząca?

Trasa w jedną stronę liczy nieco ponad 3 kilometry i choć pojawia się określenie Góry Opawskie, to nie musimy się martwić, że czekać nas będą skalne grzbiety, a kondycja nam nie dopisze. Pierwszy kilometr wiedzie wybrukowaną aleją, kolejne dwa w lesie. Po drodze znajduje się kilkudziesięciometrowej długości podejście na Kapliczną Górę, gdzie możemy się nieco zasapać.


Czy można zapoznać się z trasą rajdu?

Proszę bardzo, mapka poniżej. Nie trzeba jednak jej specjalnie studiować, bo uczestników rajdu będzie tylu, że cały czas ktoś nam będzie towarzyszył i wskazywał drogę.

(il. PTTK Prudnik)

Czy z wózkiem dziecięcym przejdę trasę?

Tak, choć trzeba się przygotować na odcinek terenowy w lesie. Niektórzy rodzice z wózkami pomijają wejście na Kapliczną Górę (można wybrać skrót – drogę omijającą szczyt), choć niektórzy (patrz: zdjęcie) DAJĄ RADĘ! 🙂

(fot. Andrzej Dereń)

Czy będą nagrody dla dzieci?

Będzie mnóstwo nagród łącznie z pięknymi rowerami. Nagrody losowane będą pod koniec festynu (godz. 15:30). Ponadto nagradzani będą uczestnicy konkursów organizowanych w trakcie imprezy.

(fot. PTTK Prudnik)

Czy strażacy będą lali wodą?

A czy może być błękitne niebo w południe bez słońca? Oczywiście, że będą! Tylko w przypadku deszczowej i zimnej pogody tej atrakcji nie będzie, a to nie jest planowane.

(fot. Andrzej Dereń)

Kto organizuje rajdu?

Impreza ma dwóch głównych organizatorów – Oddział PTTK w Prudniku i Prudnicki Ośrodek Kultury. Wydarzenie odbywa się w dużej mierze dzięki pracy społecznej (teraz mówi się wolontariat) grupy działaczy PTTK, którzy za darmo przygotowują imprezę, współorganizują ją i… sprzątają po uczestnikach. Miejmy to na uwadze. Imprezę wspierają też firmy, instytucje i stowarzyszenia. Niektóre z nich będą miały w Chocimiu swoje stoiska z atrakcjami.


PROGRAM 40. RAJDU MALUCHÓW:

8:30 – zbiórka przy altanie w Parku Miejskim, wydawanie paczek ze słodyczami,
8:30 – 9:00 występy przy zabytkowej altanie wokalistów Dziecięcego Studia Piosenki Prudnickiego Ośrodka Kultury,
9:00 – START – przemarsz przez park i dalej Alejką Rajdu Maluchów obok pomnika przyrody – wiekowych dębów, niespodzianka Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Prudniku, zdobycie Góry Kaplicznej – smaczna nagroda na szczycie i na mecie po oddaniu talonu.
10:15 uroczyste rozpoczęcie imprezy na hipodromie w Chocimiu.
od godz. 10:45 do 12:30 – blok rodzinnych konkursów sprawnościowych z nagrodami: gry, zabawy, konkursy, warsztaty w plenerze, występy wokalistów z Dziecięcego Studia Piosenki POK, wręczenie legitymacji członkowskich oraz odznaki Turystyki Pieszej „Siedmiomilowe buty” najmłodszym turystom prudnickiego PTTK.

DO KONKURSÓW SPECJALNYCH NA SCENIE w godz. 10:30 – 12:30 – PRZYJMOWANE SĄ ZAPISY obok sceny:
● na najmłodszego uczestnika rajdu,
● konkurs dla dzieci od 11 do 13 lat na hasło o integracji Polski z Unią Europejską (z okazji 15-lecia obecności województwa opolskiego w UE). Hasła zapisane na kartce wraz z imieniem i nazwiskiem autora należy dostarczyć do punktu przy scenie do godz.11.30,
● konkurs na najdłuższy naturalny warkocz (powyżej 50 cm długości) – zapisy i mierzenie warkoczy do godz. 11:15,
● prezent dla dzieci urodzonych 1 maja (dzień wstąpienia Polski do Unii Europejskiej),
12:30 – 13:45 interaktywny program wokalno – estradowy w wykonaniu animatorów z theART pt: „Kolorowe nutki”
14:00 – 15:30 program estradowy rozrywkowo – zabawowy dla dzieci: „Witajcie w naszej bajce” w wykonaniu duetu clownów cyrkowych „Ruphert & Rico”
15:30 – „Co wiem o Unii Europejskiej” – konkurs wiedzy z nagrodami dla dzieci do lat 13 (numery uczestników na plakietkach)
15:50 – zakończenie 40 Rajdu Maluchów.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here