Jest kasa, ruszają budowy i remonty dróg

0
Podpisanie umowy na przebudowę drogi Wierzch - Mionów (fot. Urząd Miejski w Głogówku)

Nowa ulica w Prudniku, wyremontowana szosa Wierzch – Mionów, ul. Graniczna w Racławiczkach i droga gminna w Przechodzie – to inwestycje, które w tym roku zostaną zrealizowane w ramach Funduszu Dróg Samorządowych (FDS).

W ubiegłym tygodniu wojewoda opolski Adrian Czubak opublikował ostateczną zatwierdzoną przez premiera Mateusza Morawieckiego listę zadań do dofinansowania w ramach Funduszu Dróg Samorządowych dla Województwa Opolskiego. To była formalność, bo już wcześniej samorządy uzyskały zielone światło do rozpoczęcia procedur przetargowych. Wśród 37 zadań (gminnych i powiatowych) są inwestycje z gmin: Głogówek, Prudnik, Korfantów, Strzeleczki i Głuchołazy.

Finansowanie ze środków państwowych nie oznacza, że burmistrzowie i wójtowie nie muszą martwić się o swoje budżety. Udział w programie wymagał, by samorządy zabezpieczyły połowę kwoty potrzebnej na realizację inwestycji.

Lokalna szosa z Wierzchu do Mionowa należy do najgorszych dróg gminnych w okolicach Głogówka. Nic więc dziwnego, że mieszkańcy okolicznych miejscowości cieszą się, że jej generalny remont wkrótce ruszy. W piątek 10 maja podpisana została umowa między Gminą Głogówek, reprezentowaną przez burmistrza Piotra Bujaka, a wykonawcą inwestycji Przedsiębiorstwem Robót Inżynieryjnych Adrian Bąk z Głubczyc. Długość remontowanego odcinka wynosi 1,8 km, a wartość projektowa 1,889 mln zł, przy czym gmina uzyskała w przetargu kwotę 1,178 mln zł. Planowany termin zakończenia robót to 31 sierpnia.

Gmina Prudnik zbuduje nową drogę o długości 950 m, która łączyć będzie ul. Skowrońskiego z Powstańców Śląskich. Droga będzie stanowić główną arterię komunikacyjną dla intensywnie rozbudowującego się na tym obszarze miasta. Będzie też alternatywnym objazdem (wraz z ul. Jesionkową), w przypadku zdarzeń drogowych w rejonie ronda na Taborach. Projektowa wartość inwestycji to 5,184 mln zł. Wśród projektów gminnych FDS to druga po Brzegu najkosztowniejsza inwestycja w województwie opolskim. Wykonawca będzie miał czas do końca października na zakończenie inwestycji.

Gmina Korfantów uzyskała dofinansowanie na przebudowę drogi z odwodnieniem w Przechodzie (wartość projektowa: 608,7 tys. zł), Gmina Strzeleczki – przebudowę ul. Granicznej w Racławiczkach (1,379 mln zł), a Gmina Głuchołazy – przebudowę i rozbudowę ulic: Brzechwy, Tuwima i Fredry na terenie miasta (3,006 mln zł).

Z samorządów powiatowych z programu skorzystały i uzyskały dofinansowanie wszystkie powiaty w województwie za wyjątkiem: głubczyckiego, kluczborskiego i prudnickiego.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here