Jubileusz 60-lecia prudnickiego muzeum

0
(fot. Grzegorz Weigt)

10 maja Muzeum Ziemi Prudnickiej obchodziło jubileusz 60-lecia działalności. Dokładnie 10 maja w 1959 roku muzeum w Prudniku otworzyło swoje podwoje, początkowo jako oddział Muzeum Śląska Opolskiego, a od roku 1968 jako samodzielna placówka. Podczas uroczystej gali z okazji jubileuszu, która odbyła się 10 maja w głównej siedzibie muzeum – Arsenale, Urszula Zajączkowska prezes Stowarzyszenia Muzealników Polskich zauważyła, że początki działalności sięgają nawet roku 1957, więc to jeszcze bardziej nobliwa placówka. Dyrektor muzeum dr Wojciech Dominiak podczas jubileuszowego spotkania przybliżył historię powstania muzeum, a także działalności placówek o podobnym charakterze w Prudniku jeszcze sprzed 1945 roku. Przedstawił też sylwetki kolejnych kierowników i dyrektorów muzeum, z których dwoje jego poprzedników obecnych było na potkaniu. Były to Małgorzata Dutkiewicz i Anna Ślesik.

(fot. Grzegorz Weigt)

Na gali jubileuszowej Wicewojewoda Opolski Violetta Porowska wręczyła w imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy Medal Złoty za Długoletnią Służbę dla Anny Ślesik, która pracowała w muzeum przez 31 lat. Odznaczeń ze strony muzeum dla osób i instytucji, które wspierają Muzeum Ziemi Prudnickiej było więcej. Możemy być dumni, że „Tygodnik Prudnicki” również znalazł się w tym gronie. Z koeli samo muzeum doczekało się pięknych gratulacji ze strony bardzo wielu gości, którzy przybyli do Prudnika na uroczystość. Obok wspomnianych już pań, byli to także: starosta prudnicki Radosław Roszkowski, radna Sejmiku Opolskiego Janina Okrągły, która przeczytała list gratulacyjny od Marszałka Województwa Opolskiego Andrzeja Buły. Z kolei list od poseł na Sejm RP Katarzyny Czochary przeczytał Szymon Błaszkiewicz. Oczywiście, jako gospodarze obecni byli: burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak i wiceburmistrz Jarosław Szóstka.

Podczas uroczystości wystąpili muzycy z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Nysie i Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Prudniku.

Relacja z uroczystości w najbliższym wydaniu „Tygodnika Prudnickiego”.

60 lat Muzeum Ziemi Prudnickiej: Wspomnienie Małgorzaty Dutkiewicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here