Gra w kule, czy odkrywanie tajemnic II wojny światowej. Zobacz, co się wydarzy w sobotę

0

Najbliższy weekend obfitować będzie ciekawe wydarzenia. Na co szczególnie warto zwrócić uwagę? Oto imprezy w sobotę 11 maja.

PATRONAT TP: II Turniej Prudnickiej Ligi Petanque

To już druga tura rozgrywek Prudnickiej Ligi Petanque, czyli gry w kule. Zabawa nie jest trudna i dedykowana jest osobom w każdym wieku. W prudnickich rozgrywkach biorą udział rodzinne duety złożone z osoby dorosłej i dziecka w wieku do 15 lat. Do turnieju wciąż można dołączyć, nawet jeśli nie braliśmy udział w pierwszym turnieju. Zapisy odbędą się od godz. 9.30, a pół godziny później ruszą zawody. Turniej rozgrywany jest w ogrodzie Prudnickiego Ośrodka Kultury. Uczestnictwo jest bezpłatne. Organizatorami PLP są Petanque Prudnik oraz Prudnicki Ośrodek Kultury.

 


Śladami Günthera Grundmanna

Piękna, eklektyczna willa Fipperów (obecnie siedziba Zarządu Stadniny Koni Prudnik) jest ozdobą ul. Poniatowskiego (fot. Andrzej Dereń, 2015)

W najbliższą sobotę przewodnik Marcin Husak zabierze chętne osoby na zwiedzanie Prudnika. Tym razem będzie to wycieczka po jego południowych obrzeżach śladem tajemnic II wojny światowej.

Nie chodzi o działania wojenne, ale prawdziwe skarby, które podczas wojny skrywane były tych okolicach. To właśnie tutaj znajdowały się tajne składnice dzieł sztuki ewakuowanych z dużych miast. Co się z nimi stało? Gdzie dokładnie były umieszczone? Na te pytania odpowie Marcin Husak z Muzeum Ziemi Prudnickiej.

Na wycieczkę zapisać można się telefonicznie (tel. 77 406 80 60), mailowo: marcin.husak@muzeumprudnik.pl lub osobiście w siedzibie Muzeum Ziemi Prudnickiej (Arsenał). Liczba miejsc jest ograniczona, a koszt wynosi 10 złotych od osoby. Wycieczka odbędzie się w godz. 13.30 – 18.00.

Organizatorami akcji są: Muzeum Ziemi Prudnickiej, Stadnina Koni Prudnik oraz Klasztor Zakonu Braci Mniejszych w Prudniku.


Putovani za krasami Zlatohorska / Rajd Górski po Zlatohorskiej Krainie

To polsko-czeska impreza dla turystów pieszych oraz cyklistów polegająca na przejściu lub przejechaniu jednej z wyznaczonych przez organizatora tras. Imprezie patronuje postać zmarłego prezesa Klubu Czeskich Turystów Ondřejovice Pavla Wanka, który był pierwszym komandorem rajdu.

TRASA 10 KM (piesza): Zlate Hory – Biskupia Kopa – Zlate Hory

TRASA 20 KM (piesza): Zlate Hory – Ondřejovice – Podlesie – Góra Chrobrego – Podlesie – Ondřejovice – Zlate Hory (uczestnicy poruszają się w zwartej grupie za prowadzącym)

TRASA 35 KM (piesza): Zlate Hory – Přičny Vrch – Maria Hilf – Heřmanovice – Větrna – Biskupia Kopa – Jarnołtówek – Zlate Hory

TRASA 50 KM (rowerowa) – według mapy

KLIKNIJ MAPKĘ, ABY POWIĘKSZYĆ:

Trasa 10 km
Trasa 20 km
Trasa 35 km

Start i meta znajdować się będą w Centrum Informacji Turystycznej w Zlatych Horach (za budynkiem muzeum, na tyłach rynku). Zapisy od godz. 8.00. Wpisowe: 50 koron. Organizatorzy zapewniają dla każdego uczestnika medal i certyfikat za ukończenie rajdu.

Organizatorami wydarzenia są: Klub Turystów w Jeseniku, Oddział PTTK Tryton w Nysie, Arkadiusz Jabłoński, Jan Jabłoński, Tomasz Paluchowski, Janusz Olejnik i Damian Król.


Legendy i opowiastki z Gór Opawskich

W ramach obchodów Dni Otwartych Funduszy Europejskich zorganizowany zostanie spacer szlakami „Legend i opowiastek z Gór Opawskich”. Zbiórka uczestników odbędzie się o godz. 10.00 w siedzibie Zespołu Parków Krajobrazowych w Pokrzywnej.

– Po prezentacji walorów przyrodniczo-kulturowych Parku Krajobrazowego „Gór Opawskich” w Sali Ośrodka Edukacji Przyrodniczej, wybierzemy się na spacer celem zgłębienia tajemnic Żabiego Oczka, poznania legendy o herbie Jarnołtówka i o zbójnikach z Zamkowej Góry. Wędrować będziemy ścieżką przyrodniczo-dydaktyczną wiodącą przez Karolinki, Żabie Oczko, Olszak. Dla najmłodszych i najdzielniejszych uczestników spotkania przewidziane są okolicznościowe gadżety. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

(interia.pl)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here