Po sopkach Bruntalska: Śladem wulkanów

0
W naszej części Europy aktywność wulkaniczna jest abstrakcją. Nie oznacza to jednak, że w najbliższym sąsiedztwie nie znajdziemy reliktów dawnych wulkanów.
Na wulkaniczne ślady natkniemy się już w Prudniku. Z tych właśnie skał, sprowadzonych z zachodnich Niemiec, zbudowano Grotę Lurdzką i XIV stację drogi krzyżowej przy klasztorze franciszkanów.
Relikty samych wulkanów znajdziemy w okolicach czeskiego Bruntala, a więc niedaleko, bo w odległości ok. 55 km jazdy samochodem. Pozostały dawnej działalności wulkanicznej są jednym z produktów turystycznych ziemi bruntalskiej. Znajdziemy tu ścieżki dydaktyczne im poświęcone, czy imprezy turystycznej, prowadzące od jednej „sopki” do drugiej. Mianem „sopek” określa się wzgórza – pozostały wulkanów. Jedną z takich imprez jest Turystyczny Rajd „Po sopkach Bruntalska”, który co roku, wiosną, organizuje Klub Czeskich Turystów w Karniowie (Krnov).
Wędrowcy mają do wyboru jedną z czterech tras liczących: 7, 17, 25 i 50 km. Ostatnia z nich faktycznie liczy niecałe 45 km. Spora jej część przebiega drogami asfaltowymi i utrzymanymi drogami utwardzonymi, więc jej przejście jest dość szybkie. Tu uwaga. Jeśli ktoś nie lubi długich, asfaltowych odcinków, powinien sobie darować trasę najdłuższą. Asfaltu jest bardzo, bardzo dużo. Przebieg tras co roku jest taki sam.
Na najdłuższej trasy zaliczymy trzy powulkaniczne wzniesienia: Uhliřsky vrch (672m) koło Bruntala, Velky Roudny (780m) i Venušina sopka (654m). Szczególne wrażenie roli Velky Roudny, na którego szczyt podejście jest krótkie, ale za to bardzo strome. Na górze jest wysoka, drewniana wieża widokowa, kaplica, droga krzyżowa i… Czarci Kamień. Na trasie zobaczymy piękne widoki na Slezską Hartę, potężny akwen z licznymi zatokami, ograniczony najczęściej ścianami lasów.
Niestety i w tej okolicy natkniemy się na klęskę lasów świerkowych. O ile jeszcze kilka lat temu w kilku miejscach wędrowało się w lesie, to teraz otoczeni będziemy pustymi przestrzeniami.
Tegoroczny rajd, już dziewiętnasty, odbył się w sobotę 27 kwietnia. Start i meta znajdowały się w siedzibie Policji Miejskiej w Rynku. Wpisowe wynosi: 30 koron dorośli i 10 koron dzieci.
Klub Czeskich Turystów w Karniowie zaprasza na kolejne imprezy: 1 maja – Turystyczne Wejście na Hraničny vrch koło Města Albrechtice i 18 maja – Krnovską Padesatkę.
Zobacz fotografie z rajdu na Facebooku Tygodnik Prudnicki / TerazPrudnik.pl.
ZOBACZ TRASĘ NA TRASEO.PL:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here