XVI Stół Wielkanocny w Lubrzy: Kulinarne inspiracje przedświąteczne

0

Dziś w południe, 7 kwietnia, to było najsmaczniejsze miejsce na ziemi prudnickiej. Za nami XVI Stół Wielkanocny w Lubrzy, wielka prezentacja świątecznej, regionalnej kuchni polsko-czeskiego pogranicza.

Na stołach zastygły w bezruchu myszki, zajączki, kurczaczki, koguciki, króliczki, gąski i baranki. Wszystkie dania i przekąski, na ciepło i na zimno, na słono i na słodko, wyglądały tak pięknie, że nie wiadomo było, czy jeść je, czy oglądać. Ostatecznie wygrała ta pierwsza opcja. Chętnych do degustacji nie brakowało, sala Domu Kultury w Lubrzy wypełniona była po brzegi.

Swoje stoły zaprezentowali: goście z czeskiego Śląska – Gmina Hlinka, Gmina Divči Hrad i Gmina Vysoka oraz z Polski: KGW Racławice Śląskie, Sołectwo Kazimierz, Koło Kobiet Odnowa Wsi w Trzebinie, Odnowa Wsi Słoków, KGW Dytmarów, KGW Lubrza, KGW Prężynka, KGW Laskowice, KGW Skrzypiec i Przedszkole w Nowym Browińcu.

Nie zabrakło gości oficjalnych: posłanki na Sejm Katarzyny Czochary, starosty prudnickiego Radosława Roszkowskiego, burmistrza Głogówka Piotra Bujaka oraz w roli gospodarza wójta gminy Lubrza Mariusza Kozaczka.

W tym roku spotkanie nie miało charakteru konkursowego, nie było więc miejsc, wyróżnionych najlepszych i jeszcze lepszych stołów.

– Wszyscy zasłużyli na nagrody, wszyscy otrzymają tyle samo uścisków i prezentów – mówił dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Lubrzy Piotr Charczuk.

W holu Domu Kultury tradycyjnie prezentowały świąteczne ozdoby szkoły z Dytmarowa i Lubrzy.

 

Zástupci obcí z Osoblažska prezentovali své pochoutky v Lubrze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here