Dronem nad stawami paciorkowymi

0

Dziś pogoda sprzyjała spacerom. Niektórzy z Was zapewne zawędrowali do południowej części Prudnika, już na terenie Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie” i Natura 2000. Są tu zbudowane przed kilku laty przez Nadleśnictwo Prudnik stawy paciorkowe. Niecki powstały w ramach programu małej retencji i służą dłuższemu utrzymaniu wody w lokalnym środowisku przyrodniczym. Powoli w zbiornikach i wokół nich tworzy się nowy, „wilgotny” ekosystem. Stawy są też wskaźnikami zasobności w wodę. Niestety nazbyt często w ciągu roku jej brakuje.

Ciekawostką tego miejsca są relikty – w postaci pozostałości grobli – niewielkiego stawu, który znajdował się w górnej części dolinki. Nie ma już, zapewne drewnianej, zastawki, która utrzymywała wodę w zbiorniku. W ramach terenu ćwiczebnego wojska istniała tutaj strzelnica.

Nad stawami zbudowano drewnianą platformę widokową, skąd roztacza się widok na Prudnik. Od kilku lat odbywają się tu zawody rowerowe i nordic walking. Nowa, malownicza, ale i bardzo stroma droga wzdłuż stawów, wyciska ze sportowców ostatnie poty.

Film wykonany dronem przygotował Maciej Godlewski z Prudnika.

Musicie to zobaczyć! Za siedmioma górami…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here