20 godzin praktyki i teorii

0

W niedzielę 10 marca zakończył się kurs na młodszego ratownika WOPR po raz pierwszy na nowej pływalni „Sójka” w Prudniku.


Krzysztof KASPRZYSZYN

Młodzi adepci mieli do zaliczenia 18 godzin zajęć praktycznych i 2 godziny teorii. Z początkowych 14 kandydatów, po weryfikacji, zostało 9, w tym dwie dziewczyny. Kursanci przede wszystkim nauczyli się, jak udzielać pomocy osobom potrzebującym w wodzie. Ćwiczyli techniki szybkiego reagowania na nienaturalne zachowanie osób we wodzie, szybkiej selekcji i reakcji na potrzeby pomocy osoby tonącej, trenowali akcję ratunkową ze sprzętem i bez sprzętu, techniki holowania osoby zmęczonej, osoby nieprzytomnej i agresywnej i uwalnianie się od chwytów osoby tonącej, wyciąganie osoby poszkodowanej na brzeg, posługiwanie się sprzętem ratowniczym oraz wyposażeniem stanowiska ratowniczego, transportowanie osoby poszkodowanej, przekazanie służbom medycznym i zdanie relacji o stanie poszkodowanego. Program kursu był więc bogaty.

Stopień młodszego ratownika WOPR uzyskali: Oliwia Mazur, Marta Regimowicz, Bartłomiej Mandyna, Bartosz Zakowicz, Paweł Regimowicz, Daniel Spyra, Florian Spallek, Mateusz Kras i Marcin Dudzik.


Artykuł ukazał się w „Tygodniku Prudnickim”, nr 11 z 13.03.2019 r. Cały numer gazety dostępny jest również w formie e-wydania. ZAMÓW CAŁOROCZNĄ PRENUMERATĘ Z RABATEM!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here