Zdobądź 20 szczytów na polsko-czeskim pograniczu

0
Organizatorzy Górskiej Korony Jesioników Monika i Zdenek Slováčkovie oraz redaktor naczelny „Tygodnika Prudnickiego” podczas spotkania w Karniowie (fot. Tygodnik Prudnicki)

Grupa sympatyków cykloturystyki z Republiki Czeskiej realizuje projekt, którego celem jest zdobywanie szczytów Jesioników. Nasza redakcja zaproszona została do współrealizacji tej inicjatywy.

Idea projektu jest prosta i sprawdzona. W okresie roku uczestnik musi zaliczyć wskazane przez organizatora 20. szczytów – miejsc i potwierdzić swój pobyt za pomocą fotografii. Na koniec zdjęcia należy przesyłać na adres e-mailowy organizatora. Akcja przeprowadzana jest na terenie całej Republiki Czeskiej z podziałem na pasma górskie lub regiony krajoznawcze.

Koordynatorami Vrchařskiej Koruny Jesenicka (Górska Korona Jesioników) są Monika i Zdenek Slováčkovie z Karniowa, którzy liczą, że w zabawę włączą się również turyści z polskiej strony granicy. Przygotowywana jest nowa wersja strony internetowej akcji również z wersją w języku polskim.

– Wiemy, że cykliści z Polski chętnie jeżdżą na rowerach w Jesionikach – mówi Zdenek Slováček. Organizatorzy będą starali się też wskazać miejsca – góry po polskiej stronie granicy. Jak się okazuje wysokość nad poziomem morza nie jest problemem, ponieważ na liście 20. miejsc mogą również znaleźć się punkty ciekawe krajoznawczo niekoniecznie będące odrębnymi szczytami. Jako „Tygodnik Prudnicki” będziemy starali się podpowiedzieć czeskim animatorom turystyki, jakie punkty warto wskazać uczestnikom projektu. W przeszłości w ramach korony była już polsko-czeska Biskupia Kopa. W tym roku będą to: Zamkowa Góra koło Pokrzywnej i Jawornik Wielki koło Złotego Stoku.

Co ważne projekt skierowany jest nie tylko do cyklistów – choć przede wszystkim – ale również do turystów pieszych. Organizatorzy przewidują podsumowane corocznej edycji korony i uhonorowanie tych, którym uda się zaliczyć wszystkie punkty. Kto z czytelników „Wędrowca” podejmie wyzwanie?

Wkrótce ogłoszona zostanie lista szczytów do zdobycia w 2019 roku. Opublikujemy ją kolejnym wydaniu „Wędrowca”.


Artykuł ukazał się w „Tygodniku Prudnickim”, nr 9 z 27.02.2019 r. Cały numer gazety dostępny jest również w formie e-wydania. ZAMÓW CAŁOROCZNĄ PRENUMERATĘ Z RABATEM!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here