Śląskie rozprawianie w Prudniku

0
(fot. Grzegorz Weigt)

To już IV Powiatowy Konkurs Gwary Śląskiej w Prudniku. Ta najnowsza edycja odbyła się w poniedziałek 11 marca w Powiatowym Centrum Kształcenia Praktycznego przy ul. Prężyńskiej. Przez kilka godzin w dwóch salach: konferencyjnej i Izbie Regionalnej wystąpiła rekordowa liczba uczestników – ponad 70 osób. To dużo, zważywszy, że młodzi uczestnicy konkursu, biorą udział z własnej woli, z wielkim zapałem i radością prezentując śląskie tradycje, często wyniesione z rodzinnego domu. Były to dzieci i młodzież ze szkół podstawowych z Grabiny, Biedrzychowic, Głogówka (PSP nr 1 i PSP nr 2) oraz szkół średnich z powiatu prudnickiego: Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Prudniku, Zespołu Szkół Rolniczych (LO nr 2) w Prudniku, Zespołu Szkół im. Janusza Korczaka w Prudniku i Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Prudniku oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Prudniku.

(fot. Grzegorz Weigt)

CKZiU jest głównym organizatorem tego konkursu. W tej szkole przez kilka lat organizowany był konkurs szkolny gwary śląskiej, powstała tu Szkolna Izba Regionalna, co w 2016 roku zaowocowało powołaniem do życia konkursu powiatowego. W organizacji konkursu uczestniczy również Starostwo Powiatowe w Prudniku. W tym roku wsparcia udzieliła także gmina Prudnik (Agencja Promocji i Rozwoju Gminy Prudnik z kierownik Małgorzatą Halek-Malinowską). Stąd podczas inauguracji konkursu obecni byli przedstawiciele władz samorządowych: starosta prudnicki Radosław Roszkowski, wicestarosta Janusz Siano, wiceburmistrz Prudnika Jarosław Szóstka, naczelnik Wydziału Oświaty i Zdrowia prudnickiego starostwa Anna Wojtczak. Gości, tych oficjalnych, przede wszystkim uczestników konkursu, ich opiekunów i rodziców witał dyrektor CKZiU Wiesław Kopterski.

(fot. Grzegorz Weigt)

Jak zwykle nie zabrakło znanych regionalistów, którzy z pasją zajmują się pielęgnowaniem dawnych tradycji, także gwary śląskiej. Wzięli oni udział w pracach dwóch komisji konkursowych. Skład pierwszego jury (grupa młodsza): Anna Myszyńska z Białej, Henryka Młynarska z Głogówka, Wojciech Ziarko (nauczyciel CKZiU) i Dominik Uliczka (absolwent CKZiU oraz uczestnik poprzednich konkursów). Drugie jury tworzyli: Róża Zgorzelska z Biedrzychowic, ks. Dawid Kontny z parafii Miłosierdzia Bożego w Prudniku, Krzysztof Rybarczyk (nauczyciel CKZiU). Obok wspomnianych wcześniej nauczycieli nad przebiegiem konkursu czuwały Marzena Kantor-Synowczyńska i Małgorzata Weigt.

(fot. Grzegorz Weigt)

Kiedy jurorzy obradowali przed uczestnikami konkursu wystąpiły dzieci z zespołu „Fajne lale” pod kierunkiem Stanisława Młynarskiego z piosenkami w śląskich klimatach. Tradycyjnie kulinarnie konkurs wspomógł prudnicki „Rolnik”, który przygotował na tę okazję przekąski, w czym jak co roku wykazały się Joanna Grzegocka i Agnieszka Chudy. Były też ciasta z Grabiny.

Karolinka w wykonaniu zespołu z Głogówka podczas IV Powiatowego Konkursu Gwary Śląskiej

Relacja, lista nagrodzonych w „Tygodniku Prudnickim” nr 12 z 20 marca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here