To dopiero dziura!

0

W filmie z drona Macieja Godlewskiego z Prudniku możemy zobaczyć kolejną ciekawostkę Gór Opawskich – wyrobisko Kamieniołomu „Dębowiec”.

Kilkadziesiąt lat eksploatacji zrobiło swoje – dół osiągnął olbrzymie rozmiary już nawet nie tyle w zajętej powierzchni, co głębokości. Poniżej prezentujemy czechosłowackie i czeskie fotografie lotnicze przedstawiające wyrobisko w 1953, 2003 roku i aktualnie.

Po zakończeniu eksploatacji wyrobisko w naturalny sposób stanie się zbiornikiem wodnym, który utworzy się w podobny sposób, jak kilka mniejszych lub większych oczek wodnych w dawnych kamieniołomach na terenie Gór Opawskich. Te najbardziej znane to Morskie Oczko pod Olszakiem i Żabie Oczko pod Kobylicą (niektórzy krajoznawcy mogą się nie zgadzać z tak podanym nazewnictwem).

Unikalna fotografia lotnicza z 1953 r. przedstawiająca okolice Kobylicy. Na zdjęciu widać ciemne Żabie Oczko oraz dwa niewielkie wyrobiska w miejscu obecnego kamieniołomu „Dębowiec”. Żabie Oczko było w lesie miejskim Prudnika, natomiast dwa wyrobiska już na terenie Łąki Prudnickiej. (źródło: geoportal.cz)
Kamieniołom „Dębowiec” na fotografii lotniczej z 2003 r. (źródło: mapy.cz)
Aktualna fotografia lotnicza przedstawiająca Kamieniołom „Dębowiec”. W celu powiększenia wyrobiska rozebrano jeden z budynków. (źródło: mapy.cz)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here