Pogonili bydgoszczan

0
Marcin Sroka (fot. Damian Wicher)

Prudnicka Pogoń odniosła zaskakująco łatwe zwycięstwo nad trzecią w tabeli Astorią.

To będzie najtrudniejszy teren, na którym przyjdzie nam grać w tym sezonie. Tam jest bardzo specyficzna sala. Kto tam jeszcze nie był, to zapraszam, z ciekawości nawet, bo to jest obiekt unikatowy. Oprócz tego, że będziemy rywalizować z drużyną Prudnika, będzie bardzo gorąca atmosfera, kibice siedzą bardzo blisko boiska, bardzo żywiołowo reagują. Pogoń u siebie jest bardzo groźna, to zupełnie inny zespół niż na wyjazdach. Kilku zawodników ma niezłą formę, więc będziemy się skupiać na poszczególnych graczach – mówił przed spotkaniem drugi trener bydgoszczan Hubert Mazur.

Szkoleniowiec ekipy znad Brdy miał nosa. Miejscowi kibice, co jest już tradycją w hali „Obuwnik”, zgotowali fantastyczny doping, a ich pupile grali jak z nut. W premierowej kwarcie, zakończonej wynikiem 37:24, biało-niebiescy trafiali na 81-procentowej skuteczności (9/10 za 2, 4/6 za 3)! Nie do zatrzymania byli Tomasz Prostak i Marcin Sroka, którzy uzbierali w tej odsłonie po 13 „oczek”. Co prawda na początku drugiej ćwiartki goście zniwelowali straty niemal o połowę (41:34), ale wystarczyło, że wrócił na boisko Sroka, by przewaga Pogoni znów zaczęła rosnąć. Do przerwy podopieczni Tomasza Michalaka i Karola Szpyrki rzucili więcej punktów, niż w całym poprzednim meczu w Słupsku. Rezultat po dwudziestu minutach (66:47) musiał robić wrażenie.

Kwarta numer trzy również padła łupem pogonistów, którzy powiększyli kapitał do 22 punktów (88:66). W ostatniej części zawodów ukontentowana publika czekała na setkę. Ta „pękła” po rzucie z dystansu Grzegorza Mordzaka. Kończącą spotkanie partię prudniczanie przegrali 15:23, będąc być może już myślami na Charytatywnym Balu Koszykarza, który o godz. 20.30 rozpoczął się w Hotelu „Oaza”. Organizatorem wydarzenia jest Witold Rygorowicz, a zebrane środki zostaną przekazane na zakup sprzętu sportowego dla Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Prudniku.

Ponad połowa dorobku punktowego Pogoni stała się dziełem wspomnianego duetu Prostak (24) – Sroka (27). Dobre zawody rozegrali także pozostali gracze z wyjściowej piątki: Wojciech Pisarczyk (16 pkt, 7 zb., 4 as.), Jakub Krawczyk (10 pkt, 6 zb., 4 as.) oraz niezniszczalny kapitan zespołu Mordzak (8 pkt, 6 as., 5 zb.). Tomasz Nowakowski, który rozpoczął spotkanie na ławce rezerwowych, zanotował 12 pkt w 25 minut.

W następnej kolejce nasza drużyna powalczy we Wrocławiu z WKK, gdzie jeszcze nikt w bieżącej kampanii nie wygrał. A kolejny mecz w Prudniku już 13 lutego (środa) z Sokołem Łańcut.

21. KOLEJKA

Pogoń Prudnik – Enea Astoria Bydgoszcz 103:89 (37:24, 29:23, 22:19, 15:23)

POGOŃ: Topolski, Szpyrka 2, Pisarczyk 16 (2×3), Mordzak 8 (2×3), Sroka 27 (4×3), Nowakowski 12, Malitka 2, Antczak 2, Prostak 24 (2×3), Krawczyk 10 (2×3). Trenerzy: Tomasz Michalak, Karol Szpyrka.

ASTORIA: Szyttenholm 10, Aleksandrowicz 9 (3×3), Dłuski 16 (1×3), Pochocki 2, Grod 18, Śpica 5 (1×3), Kukiełka 3, Frąckiewicz 13, Nowakowski 13 (1×3). Trenerzy: Grzegorz Skiba, Hubert Mazur.

SĘDZIOWIE: Adam Krasuski (Katowice), Krzysztof Krajewski (Bytom), Bogda Podkowińska (Bytom).

W pozostałych meczach: Kotwica – WKK 79:68, SKK – GKS 89:71, Górnik – Polfarmex 82:63, AZS – Znicz  64:75, Basket – Sokół 84:78, Czarni – Polonia 88:67, Śląsk – Księżak   123:88.