Nie żyje Michał Cuber, słynny witrażysta z Głogówka

0
Michał Cuber w swojej pracowni (fot. Ziemia Prudnicka Rocznik 2006 / archiwum rodzinne)

Dziś rano zmarł po długiej chorobie Michał Cuber, artysta i właściciel pracowni witraży w Głogówku.

Michał Cuber poznawał tajemnice sztuki witrażownictwa u swojego ojca, Tomasza. Po ukończeniu nauki w głogóweckim liceum studiował prawo administracyjne na Uniwersytecie Wrocławskim. Po studiach zajmował się zarówno witrażownictwem jak i prowadził emaliernię. Egzamin mistrzowski zdał w słynnej pracowni witraży Marii Powalisz – Bardońskiej.

Dziś jego prace możemy oglądać m.in. w kościele klasztornym w Głogówku, kościele werbistów w Rybniku, kościele w Vallendar koło Koblencji, Nysie, Domu Pielgrzyma im. Jana Pawła II w Rzymie, Katowicach, Opolu, Grodkowie itd. Zajmował się również renowacją zabytkowych witraży (m.in. w kościele parafialnym pw. św. Michała Archanioła w Prudniku).

Michał Cuber otrzymała wiele nagród i wyróżnień, m.in. tytuły: „Zasłużony dla Kultury Polskiej” ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2000) oraz „Zasłużony dla Rzemiosła Województwa Opolskiego” (2007).

Święty Franciszek – fragment witraża Michała Cubera w kościele oo. franciszkanów (fot. Ziemia Prudnicka Rocznik 2006 / archiwum rodzinne)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here