Projekt Life pod znakiem zapytania

0
Dymy nad Osiedlem Tysiąclecia w Prudniku (fot. Andrzej Dereń, 16.02.2018)

Projekt Life, którego celem miało być wdrożenie programu ochrony powietrza, a w którym bierze udział 25 samorządów województwa opolskiego, w tym gminy Korfantów, Prudnik i Walce, może nie być zrealizowany, ponieważ otrzymał negatywną rekomendację w sprawie jego współfinansowania przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska.

Efektem projektu miało być między innymi wyszkolenie doradców, którzy w poszczególnych gminach mieli wspierać program, pozyskując środki zewnętrzne na działania ograniczające zanieczyszczenia oraz zachęcać mieszkańców do podejmowania samodzielnych kroków w kierunku poprawy jakości powietrza. Doradcy mieli podpowiadać mieszkańcom, jak ograniczać emisję oraz jak pozyskiwać środki na ten cel, w tym likwidację starych pieców na paliwa stałe. Efektem projektu miało być stworzenie wysokiej rozdzielczości mapy rozkładu zanieczyszczeń, bazy źródeł emisji i modelowanie jakości powietrza. Na poziomie regionu miało powstać Centrum Kompetencji, zajmujące się szkoleniami i utrzymaniem bazy danych dla samorządów lokalnych.

Podpisanie porozumienia partnerów projektu z udziałem m.in. burmistrzów Korfantowa i Prudnika – Janusza Wójcika i Grzegorza Zawiślaka odbyło się 17 stycznia w Urzędzie Marszałkowskim w Opolu. Samorząd wojewódzki jest koordynatorem projektu.

Kilka dni po inauguracyjnym spotkaniu podczas sesji Sejmiku Województwa Opolskiego marszałek Andrzej Buła przekazał złą dla projektu informację: – Jesteśmy jedynym samorządem w Polsce, który taki projekt przygotował i właśnie dowiedzieliśmy się, że rekomendacja dla obradującego dziś zarządu NFOŚ, dotycząca jego współfinansowania przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska,  jest negatywna.  Zadaję tutaj pytanie, korzystając z obecności wojewódzkiego inspektora i przedstawicieli administracji rządowej, czy możemy liczyć na to dofinansowanie? Przecież to jest program adresowany nie do zarządu województwa, ale do ludzi, którzy naprawdę chcą się zająć czystszym powietrzem w województwie opolskim – komentował, a posłowie Ryszard Wilczyński i Ryszard Galla obiecali sejmową interpelację w tej sprawie.

Prudnik, Korfantów i Walce w projekcie Life

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here