Karnawał z bialską orkiestrą

0
(fot. Grzegorz Weigt)

Duży Koncert w Małych Gminach – to nazwa projektu realizowanego ze środków Budżetu Obywatelskiego Województwa Opolskiego przez Bialską Orkiestrę Dętą. W ramach projektu odbyły się w styczniu tego roku cztery koncerty w tym cyklu: w Walcach (12 stycznia), Białej (dwa razy; 13 i 20 stycznia) i Prudniku (21 stycznia). W koncertach wystąpili: Bialska Orkiestra Dęta pod dyrekcją Andrzeja Weinkopfa, Andrea Rischka, Barbara Weinkopf, Tomasz Weinkopf, zespół „Stars” z Adamant Dance Studio w Białej pod kierunkiem Aleksandry Hindery. Jako gość specjalny podczas wszystkich koncertów tego projektu wystąpiła grupa „The Chance”.

Z pieniędzy uzyskanych z budżetu obywatelskiego Województwa Opolskiego orkiestra nie tylko zorganizowała cykl koncertów, ale przede wszystkim wzmocniła swoją działalność poprzez zakup instrumentów dla orkiestry i dla szkółki, którą prowadzi. Udało się kupić aż 28 instrumentów, a oprócz tego 10 nowych pozycji nutowych za ok. 5 tys. zł.

(fot. Grzegorz Weigt)

 

W miniony poniedziałek 21 stycznia w kinie „Diana” w Prudniku ostatni z tego cyklu koncert, który rozpoczął fragment z opery „Carmen” Bizeta – porywający „Les Toreadors”. Potem była wiązanka walców w opracowaniu Waltera Tuschla i „Tritsch Tratsch” Straussa. Następnie Barbara Weinkopf zaśpiewała słynne „Hallelujah” Leonarda Cohena. Kolejne trzy utwory brawurowo zaśpiewała Andrea Rischka – „Libiamo ne’ lieti calici” aria z opery „La traviata” Verdiego, „Memory” z musicalu „Cats” i „Don’t Cry for Me Argentina” z musicalu „Evita” Lloyda Webbera. Tę część koncertu zakończyły: „Amboss-Polk” Parlowa (jako, że rzecz jest z kowadłem w tytule, to na tym „instrumencie” znakomicie zagrał Tomasz Weinkopf) oraz „Wien Bleibt Wien” marsz Schrammela. Koncert prowadził, opowiadał o utworach i kompozytorach Joachim Kosz.

Druga część koncertu to występ „The Chance”, choć rozpoczął ją jeszcze jeden marsz – filmowy (z „Akademii Policyjnej”) Folka. Trzy niezwykle żywiołowe dziewczyny porwały publiczność. Przedstawiły dwie kompozycje z własnego repertuaru: „Mantra” i „Bliżej”. Zabrzmiały także bardziej znane utwory: „Z tobą nie umiem wygrać” Ani Dąbrowskiej, „Shoop, Shoop Song” Cher, „It`s Raining Man” The Weather Girls, „I`m so excited” The Pointer Sisters i „Simply the Best” Tiny Turner. Było gorąco! Koncert zakończył się tradycyjnie „Marszem Radeckiego”.

(fot. Grzegorz Weigt)

Bialska orkiestra grała cały czas wspaniale pod kierunkiem Andrzeja Weinkopfa. Zarówno w pierwszej „swojej” części, jak i towarzysząc „The Chance” i sprawdzając się w tej popowej (rockowej) stylistyce równie znakomicie. Cały czas też, pomimo problemów z ograniczonym miejscem, doznania muzyczne wzbogacały tancerki, i tancerz z zespołu „Stars” Adamant Dance Studio z Białej.

Więcej informacji o koncercie i projekcie w najnowszym wydaniu „Tygodnika Prudnickiego”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here