Szlachetna Paczka łączy serca ludzi

0

W Prudnickim Ośrodku Kultury spotkali się wolontariusze, darczyńcy i osoby wspierającej prudnickich organizatorów Szlachetnej Paczki. (21 stycznia)

Spotkanie poprowadziła liderka prudnickiej Paczki Agnieszka Wilk, która po kolei wymieniła wszystkie osoby i instytucje związane ze Szlachetną Paczką, od wspierających lidera wolontariuszy, po kierowców. Byli też darczyńczy oraz osoby, które same organizowały grupę donatorów zbierających na paczki dla konkretnych rodzin. O większości z nich pisaliśmy w trakcie organizowanej akcji. Również o sytuacjach zaskakujących i miłych, kiedy organizatorzy uzyskiwali pomoc zupełnie się jej nie spodziewając.

Gościem specjalnym spotkania był burmistrz Grzegorz Zawiślak, który przez wiele lat liderował Szlachetnej Paczce. Zna więc akcję od podszewki.

– Bardzo dużo nauczyłem się w ramach Szlachetnej Paczki – empatii i spojrzenia na trudną sytuację innych osób w inny sposób – mówi Grzegorz Zawiślak. – Nie zawsze ta bieda wynika z tego, że ktoś ją sobie wymarzył. Czasem jest tak, że ludzie wykorzystują swoją trudną sytuację, żeby uzyskać pewne korzyści. My, w Szlachetnej Paczce, staramy się być takim filtrem, pomagać tym ludziom, którzy znaleźli się w biedzie i trudnej sytuacji, nie z własnej winy i chęci, tylko ze zrządzenia losu. To było trudne czasem spotykać się atakami ludzi, którzy pytali: dlaczego nie ja? Dlatego, że masz możliwości, zdrowie, żeby samodzielnie zawalczyć o swoje życie. Tymczasem my chcemy pomóc ludziom, którzy potrzebują impulsu do tego, by się zaktywizować i poczuć, że nie są sami. Szlachetna Paczka ma wiele wspólnego z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, formuły są różne, ale cel jest jeden – łączą serca ludzi. Wy, jako wolontariusze, macie realny wpływ na to, że zmieniacie los danego człowieka.

Burmistrz dziękował wolontariuszom zarówno ostatniej edycji Paczki, jak i tym z poprzednich lat. Nie zawsze każdy ma możliwość, by aktywnie wspierać akcję co roku.

Spotkanie wzbogacił przyjemnym recitalem, w sporej części z repertuarem lat 80., niezastąpiony Dawid Brzozowski z operatorskim wsparciem Tomasza Kanasa.

Szlachetna Paczka: Trwa weekend cudów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here