Rodzina Tiele-Wincklerów i ich pałace

0

Mieszkasz w okolica Bytomia i chciałbyś usłyszeć historię z ziemi prudnickiej? W takim razie w poniedziałek 14 stycznia o godz. 12.00 powinieneś wybrać się do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu, gdzie odbędzie się prelekcja „Rodzina Tiele-Wincklerów i ich pałace”. Będzie więc o Mosznej.

Rodzina Tiele-Winckler jest wielce zasłużona dla Bytomia i jego dzielnic poprzez działania na rzecz rozwoju przemysłu, prowadzenie działalności charytatywnej i społecznej – piszą organizatorzy prelekcji. – W trakcie spotkania zostaną omówione dzieje rodu szlacheckiego Tiele-Wincklerów od ich „śląskich” korzeni czyli od Franciszka Wincklera (1803-1851). Senior rodu za pracą przybył do Tarnowskich Gór a następnie po-przez małżeństwo ze swoją pracodawczynią – Marią Domes, ale także dzięki własnej przedsiębiorczości, przyczynił się do powstania późniejszej wielkiej fortuny rodzinnej, obejmującej z czasem liczne górnośląskie kopalnie, fabryki, miasta, w tym Katowice oraz Mysłowice. W sposób szczególny zostanie zaprezentowane materialne dziedzictwo tego rodu czyli ich dwory i pałace.

W prezentacji multimedialnej  przedstawione będą poszczególne siedziby rodowe znajdujące się w miejscowościach podległych Tiele-Wincklerom. Poznamy ich historię oraz architekturę oraz dowiemy się tego czy przetrwały do dnia dzisiejszego.

Miejsce: Sala Wykładowa MBP, Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here