Spore zainteresowanie „małym ZUS-em” w powiecie prudnickim

0

W poniedziałkowe przedpołudnie 7 stycznia opolski Zakład Ubezpieczeń Społecznych odnotował już 124 przedsiębiorców z powiatu prudnickiego, którzy chcą opłacać składki na ubezpieczenia społeczne w ramach tzw. małego ZUS-u.

„Mały ZUS” to niższe składki na ubezpieczenia społeczne – informuje regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego Sebastian Szczurek. – Ulga nie obejmuje składki zdrowotnej, która jest stała, a jej nowa wysokość będzie znana za kilka tygodni. „Mały ZUS” to propozycja dla tych, którzy prowadzili działalność gospodarczą w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni kalendarzowych oraz nie osiągnęli wyższego przychodu z prowadzenia działalności niż 63 tys. zł w całym 2018 r.

Do poniedziałkowego przedpołudnia deklaracje dotyczące rozliczania się z ZUS na nowych zasadach złożyło w województwie opolskim 1781 osób, z czego z powiatu prudnickiego 124. W całej Polsce zrobiło to przed godz.: 12.00 prawie 75 tys. osób, które opłacają składki sami za siebie.

Wtorek, to data graniczna dla wszystkich, którzy chcą zadeklarować opłacanie składek w ramach „małego ZUS”. Z racji dużego zainteresowania opolski ZUS uruchomił specjalny numer telefonu –77 45 11 418, pod którym specjalista zakładu udzieli wyjaśnień w zakresie małej działalności gospodarczej.

W województwie opolskim działa obecnie prawie 33 tys. jednoosobowych firm i to właśnie z tego grona będą wyłaniać się „zainteresowani małym ZUS-em”

Żeby zgłosić się do ubezpieczeń społecznych na nowych zasadach nie trzeba wcale przychodzić do placówek ZUS. Wszyscy. Którzy rozliczają się z państwowym ubezpieczycielem przez program Płatnik lub mają konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, mogą to zrobić online.

Dotychczasowe zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych z nowym kodem 05 90 lub 05 92 – „mały ZUS” w placówkach ZUS w województwie opolskim:

Opole – 586, Nysa – 269, Brzeg – 150, Kluczbork – 106, Prudnik – 124, Kędzierzyn-Koźle – 154, Namysłów – 47, Olesno – 126, Strzelce Opolskie – 166, Głubczyce – 53.


Dla kogo „mały ZUS”?

Z nowego rozwiązania będzie mógł skorzystać przedsiębiorca, który:

  • jest zarejestrowany w CEIDG (jest również wspólnikiem spółki cywilnej),
  • w poprzednim roku kalendarzowym nie miały do niego zastosowania przepisy dotyczące zryczałtowanego podatku dochodowego w formie karty podatkowej i nie korzystała ze zwolnienia sprzedaży od podatku od towarów i usług,
  • przychody, które osiągnął z działalności gospodarczej za ubiegły rok kalendarzowy nie przekroczą progu uprawniającego do korzystania z ulgi,
  • nie spełnił warunków do płacenia preferencyjnych składek na ubezpieczenia społeczne (od podstawy wynoszącej 30 proc. minimalnego wynagrodzenia),
  • prowadził działalność gospodarczą przez co najmniej 60 dni w poprzednim roku kalendarzowym,
  • nie wykorzystał 36-miesięcznego limitu (w ciągu 60 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej) korzystania z „małego ZUS”,
  • nie wykonuje działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, dla którego przed dniem jej rozpoczęcia wykonywała (w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy) w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym czynności wchodzące w zakres działalności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here