Zielone Płuca Sójczego Wzgórza w Prudniku

0

Tak nazywa się wyjątkowy i już zrealizowany projekt ekologiczny  w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Prudniku. W jego efekcie w ciągu następnych lat zazielenią się okolice szkoły, a już dziś uczniowie – z pomocą zakupionych urządzeń – mają okazję badać jakość środowiska jakie ich otacza.


Karol KOZIAROWSKI

Barbara Półchłopek – nauczyciel dyplomowany SP nr 1 w Prudniku z uwagą obserwowała budowę krytego basenu oraz dużych parkingów przy nim i doszła do wniosku, że po otwarciu tych obiektów, co już nastąpiło, przydałaby się jakaś zielona enklawa, zwłaszcza, że wycięte zostały rosnące tam do tej pory świerki, a i przy szkole zieleń jest stosunkowo uboga. Pomysł pojawił się u niej jeszcze w maju. Oprócz zieleni interesował ją również problem czystości powietrza w Prudniku, na Jasionowym Wzgórzu i w najbliższym otoczeniu szkoły. Jak jest u nas z tą czystością powietrza? – nieustannie nasuwało jej się to pytanie. Wymyśliła więc projekt o nazwie: „Zielone Płuca Sójczego Wzgórza w Prudniku”, nad którym pracowała ponad miesiąc. Z jego ogólnymi założeniami udała się najpierw do dyrektorki szkoły Eweliny Langfort, która przyjęła go bardzo dobrze, zaaprobowała i doradziła, aby projekt złożyć w Urzędzie Miejskim. Tak też pani Barbara zrobiła, 22 czerwca dokumentacja była w magistracie. Projekt uzyskał tam pozytywną opinię i już 25 czerwca został przesłany do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu. Tam również uzyskał akceptację i ocenę 27 na 30 możliwych do zdobycia punktów, a więc bardzo wysoką. Informację o przyjęciu projektu pani Półchłopek otrzymała 20 sierpnia, a czas realizacji projektu wyznaczony został do 15 listopada. Wśród jego celów założono utworzenie na podwórku szkolnym Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 przy ul. Podgórnej 9 ogródka ekologicznego składającego się ze 155 roślin, w tym drzew liściastych i iglastych oraz krzewów i plenerowej Eko Pracowni badającej stan czystości powietrza. Podwórko szkolne znajduje się obok nowo wybudowanego krytego basenu, wokół którego spodziewany jest wzmożony ruch samochodów co znacznie zwiększy stopień zanieczyszczenia powietrza, a wykonany ogródek będzie stanowił zieloną enklawę i naturalną osłonę dla obiektów zespołu. Ogródek dydaktyczny będzie ponadto miejscem przystosowanym do organizacji lekcji terenowych, w ramach których uczniowie systemowo badać będą stany czystości powietrza, w tym zanieczyszczenia i hałas. Zakupiona w wyniku projektu Eko Pracownia badająca stan czystości powietrza, wykorzystana zostanie do (…)


Artykuł w pełnej wersji ukazał się w „Tygodniku Prudnickim”, nr 51 z 19.12.2018 r. Cały numer gazety dostępny jest również w formie e-wydania. Archiwalne gazety dostępne są w redakcji „Tygodnika Prudnickiego”. ZAMÓW CAŁOROCZNĄ PRENUMERATĘ Z RABATEM!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here