Rośnie liczba miejsc, gdzie organizowane są „żywe szopki”. To tradycja sięgająca XIII wieku.

Za twórcę pierwszej żywej szopki bożonarodzeniowej uważany jest św. Franciszek z Asyżu, który zbudował taką w grudniu 1223 r. we włoskiej miejscowości Greccio. Szopka była naturalnych rozmiarów z ludźmi i żywymi zwierzętami. Pomysł szybko został spopularyzowany i upowszechniony w wielu krajach chrześcijańskich, również w Polsce i na Śląsku.

Gdzie w tym roku będzie okazja do zobaczenia „żywej szopki”?

W dolinie Bystrego Potoku

(fot. Grzegorz Weigt)

Pasterka w Cichej Dolinie na pograniczu Pokrzywnej i Jarnołtówka ma już długą, niemal 30-letnią tradycję. To bardzo popularne miejsce, do którego ściągają co roku setki wiernych. Co ich przyciąga? Przede wszystkim górska, naturalna atmosfera tego miejsca. Organizatorzy starają się, by uroczystości towarzyszyły żywe zwierzęta.

Jak co roku służby porządkowe proszą o bezwzględne stosowanie się do przepisów ruchu drogowego i parkowanie wyłącznie po prawej stronie powiatowej szosy. Parking dla autokarów znajdować się będzie przy kąpielisku w Pokrzywnej. Pasterka rozpocznie się o godz. 22.00.

Podlesie: Po raz pierwszy

Parafia pw. św. Jerzego w Podlesiu również w Górach Opawskich, to nowe miejsce na mapie „żywych szopek” w okolicach Prudnika. Pasterka zaplanowana jest o godz. 22.00, a „żywą szopkę” będzie można oglądać do 26 grudnia. Pasterka w tym miejscu to dobra alternatywa dla osób, którym nie odpowiadają tłumy w Pokrzywnej. Chyba, że z czasem i to miejsce stanie się popularne…

Biała: U kamilianów

(fot. Andrzej Dereń)

„Żywa szopka” przy Domu Katechetycznym obok kościoła pw. Wniebowzięcia NMP organizowana jest po raz czwarty przez kamilianów i parafian. Co roku zabudowania „rosną”, a przygotowane dla wiernych atrakcje są coraz ciekawsze. Tu nie tylko można oglądać zwierzęta, ale też wspólnie zaśpiewać kolędy, ogrzać się przy ognisku, coś zjeść i wypić. Bialska parafia jest wyjątkowo gościnnym miejscem.

 

Głogówek: Z orkiestrą dętą

Wyjątkowo okazale zapowiada się ”żywa szopka” w Głogówku. Zorganizowana zostanie w sobotę 29 grudnia i rozpocznie się o godz. 14.30 od jasełek (Szkoła Podstawowa nr 2). Godzinę później ulicami miasta przejdzie korowód pasterski, a o godz. 16.30 orszak królewski. O godz. 17.00 zaplanowano wspólne śpiewanie kolęd i palenie zimnych ogni. Uczestnicy mogą liczyć na gorące napoje. „Żywą szopkę” będzie można oglądać również w niedzielę. Główna część spotkania odbędzie się na farskim podwórzu. Organizatorami wydarzenia są: Parafia pw. św. Bartłomieja w Głogówku i Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury. „Tygodnik Prudnicki” sprawuje patronat medialny.

Jeśli wiecie o innych „żywych szopkach” w okolicach Prudnika, dajcie znać! (redakcja@tygodnikprudnciki.pl).


TAK BYŁO W BIAŁEJ W 2017 ROKU

Jasełka i „Żywa Szopka” w Białej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here