Nowy ŚWIĄTECZNY numer „Tygodnika Prudnickiego” do kupienia już od środy (19 grudnia)

0

Boże Narodzenie. Zobacz, o czym będziesz mógł przeczytać w podwójnym, świątecznym wydaniu „Tygodnika Prudnickiego” – 52 STRONY! (środa, 19 grudnia)? Oto zapowiedzi:

 • Gmina wolna od opłaty targowej. Radni gminni nowej kadencji, na wniosek burmistrza Grzegorza Zawiślaka, podjęli decyzję o zniesieniu opłaty targowej.
 • Pracownicy prudnickiego sądu protestują. Trwa ogólnopolski protest pracowników administracyjnych sądów. Uczestniczą w nim również pracownicy Sądu Rejonowego w Prudniku.
 • Co dalej z komunikacją miejską? W piątek nastąpiło otwarcie ofert w przetargu na świadczenie usług przewozu pasażerów na linii komunikacji miejskiej w Prudniku.
 • Dzięki tej drodze ominiesz rondo. Jest szansa, że w przyszłym roku powstanie nowa ulica w Prudniku. Bardzo ważna z punktu widzenia komunikacji we wschodniej części miasta.
 • Opinie: Kanalizacja wiosek, tak czy nie? Temat kanalizowania pozostałych miejscowości naszej gminy był przedmiotem wyborczej rywalizacji ugrupowań które walczyły o fotel burmistrza dla swojego kandydata.
 • Powstał Klub Seniora Plus. W poniedziałek oddano do użytku Klub Senior Plus. Placówka mieści się na parterze budynku po szkole podstawowej przy ul. Traugutta, będącego nową siedzibą Ośrodka Pomocy Społecznej w Prudniku.
 • Czy Prudnik stać na dwa kryte baseny? Radni miejscy Prawa i Sprawiedliwości złożyli poprawki do projektu przyszłorocznego budżetu gminy Prudnik.
 • Poturbowana, ale żyje. Sześćdziesięciosiedmioletnia kobieta ucierpiała w wypadku, do którego doszło w poprzedni wtorek około godziny 17.00 na ulicy Nyskiej w Prudniku.
 • Wokół biogazowni: Jeśli tak się stanie, to wszystkich przeproszę. Podczas ostatniej sesji rady Miejskiej w Prudniku radny Tomasz Wisła nawiązał do tematu budowy biogazowni na terenie byłej strzelnicy w Prężynce w gminie Lubrza.
 • Żadnej koalicji. Klub Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miejskiej w Prudniku nie planuje, przynajmniej na razie, koalicji.
 • Burza o kilkadziesiąt złotych… Podwyżka pensji starosty prudnickiego była przedmiotem konferencji prasowej zwołanej przez lokalnych członków Prawa i Sprawiedliwości.
 • Pamiętajmy o niepełnosprawnych: Z innej perspektywy. Ta perspektywa, to poziom wózka inwalidzkiego, którym wiele osób musi się poruszać po Prudniku, a nawet próbuje czasem coś załatwić.
 • Święte Źródło już gotowe. Zakończyły się prace przy budowie oprawy studni Świętego Źródła przy ul. Poniatowskiego w Prudniku.
 • Gmina pozostaje przy zamianie. Nowy burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak nie zamierza nakłaniać Rady Miejskiej do zmiany decyzji dotyczącej wymiany nieruchomości między gminą a powiatem – powiatowego budynku szkolnego przy ul. Podgórnej w Prudniku z gminnym schroniskiem w Wieszczynie.
 • Lenartowicz wśród najlepszych programistów. Prudniczanin Paweł Lenartowicz zajął 3. miejsce podczas maratonu programowania Hackathon Plus.
 • Weekend cudów, czyli finał Szlachetnej Paczki – dotyk życia. Agnieszka Wilk, lider Szlachetnej Paczki w Prudniku, podsumowuje akcję, wspominając o czynach ludzi, który z dobroci serca otwierali serca i portfele, nie oczekując niczego w zamian.
 • Szlachetna Paczka w Głogówku: Najbardziej uśmiechnięty człowiek w Głogówku. Uśmiech, radość, niesamowity zapał i dobre serduszko – takimi słowami można opisać mieszkańca Głogówka, 65-letniego Pana Zenka. W tym roku za sprawą darczyńców z Prudnika zawitała do niego Szlachetna Paczka.
 • Kącik prawny: Jak darować i nie zwariować. Mecenas Agata Zwojewska pisze o darowiznach. To dobry moment na podjęcie tego tematu ze względu na prezentowy okres świąteczny.

ŚWIĄTECZNIE

W kuchni po czesku lub polsku. W tym roku naszym czytelnikom proponujemy trzy przepisy z wydanej na dniach publikacji „Tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe na Śląsku Opolskim i Opawskim”.

Wywiad: Byłem niepokornym duchem… Świąteczny wywiad z nowym burmistrzem Prudnika Grzegorzem Zawiślakiem.

Z Prudnika do Jerozolimy. Grupa Europejczyków chce przywrócić Szlak Jerozolimski, liczącą tysiąc lat drogę pielgrzymów do Ziemi Świętej. Prudnik może znaleźć się na tej trasie.

Boże Narodzenie za Uralem. Neustädter Heimatbrief w numerze 1/1962 przynosi relację pana Klugera, dawnego mieszkańca Prudnika o tym, jak w roku 1945 obchodzono święta Bożego Narodzenia w radzieckim obozie jenieckim, dwa tysiące kilometrów na wschód od Uralu.

Zülz, Judengasse 1914. Zadzwonił telefon z redakcji „Fabryki Silesii” z wiadomością, że w kolejnym numerze przypominającym rok 1914 jako „koniec starego porządku” w naszej części świata. Pomyślałem, że warto by przypomnieć o tych, których już nie ma – o Żydach na Górnym Śląsku. Ich dzieje łączą się z historią Białej (Zülz), z której pochodzę, w której dorastałem, i która dziś stanowi dla mnie punkt odniesienia.

Nie strzelam na Sylwestra. Już nie tylko organizacje zajmujące się zwierzętami, ale również niektóre samorządy zwracają się z apelem do mieszkańców o powstrzymanie się od użycia fajerwerków i petard w okresie sylwestrowym.


 • Biała: Ile zarabia burmistrz? Podczas drugiej sesji Rady Miejskiej w Białej 7 grudnia uchwalono wynagrodzenie dla bialskiego burmistrza Edwarda Plicki.
 • Połowę sfinansuje państwo. Zobacz, które drogi mogą być zbudowane lub wyremontowane w 2019 roku. Na liście rządowego programu są drogi na terenie gmin: Prudnik, Korfantów, Głogówek i Strzeleczki.
 • Laskowice: KGW rządzi i bawi. Ta wieś przeżywała wzloty i upadki, podobnie jak miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich, ale ostatnio kobiety się uaktywniły i one „rządzą” w Laskowicach.
 • Korfantów: W gronie poetów opolskiego pogranicza. 23 listopada w Miejsko-Gminny Ośrodku Kultury w Korfantowie odbyło się, długo oczekiwane, spotkanie grupy poetów ze śląskiego pogranicza, którzy w tym roku wydali almanach poetycki z wierszami dwunastu poetów. Wywodzą się z różnych grup literackich w naszym regionie.
 • Biała: Pomoc dla dzieci. Podczas sesji Rady Miejskiej w Białej 7 grudnia radni podjęli uchwałę w sprawie ustanowienia wieloletniego programu osłonowego „Posiłek w szkole i w domu” na latach 2019-2023. Wyjaśniamy jakie są jego zasady.
 • Głogówek: Zbiórka darów. Mieszkańcy Głogówka i okolic w ramach Jarmarku Bożonarodzeniowego – pomogli potrzebującym.
 • Biała: Decyzje osobowe radnych. W bialskiej Radzie Miejskiej doszło do podziału radnych na poszczególne komisje. Sprawdź, gdzie będzie pracował Twój radny.
 • Portret mieszkańców Głogówka. Promocja najnowszej książki Jarosława Kłuskiewicza „Wspomnienia z Głogówka” to było niesamowite spotkanie, głównie za sprawą autora, który nie pozwolił uczestnikom spotkania siedzieć spokojnie.
 • Tyle lat tu mieszkamy i nie wiedzieliśmy… Takie opinie seniorów prowadzonych przez Stanisława Derdę, powtarzają się po każdej wycieczce. Tym razem lokalni podróżnicy trafili do prudnickiej fabryki mebli, kościoła w Dytmarowie i Wiejkiego Domu Kultury w Skrzypcu.
 • Zielone Płuca Sójczego Wzgórza. Tak nazywa się wyjątkowy i już zrealizowany projekt ekologiczny w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Prudniku. W jego efekcie w ciągu następnych lat zazielenią się okolice szkoły, a już dziś uczniowie – pomocą zakupionych urządzeń – mają okazję badać jakość środowiska jakie ich otacza.
 • Poezja: Dokąd wiersz prowadzi? Kolejny tomik poetycki, pokonkursowy z Krośnic. To efekt działalności ks. Wacława Buryły. Tytuł antologii „Nich wiersz nas poprowadzi”. Czy poezja może dziś prowadzić do Betlejem?
 • Kresy: Słynny Jazłowiec. 1 i 2 grudnia w parafii pw. św. Michała Archanioła w Prudniku gościła siostra Szymona ze Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia NMP, która od 18 lat pracuje w Jałowcu na Ukrainie.
 • Nowe publikacje: Kobiety nie tylko o kobietach. Ostatnie tygodnie mijającego roku przyniosły kilka książek napisanych przez mieszkanki ziemi prudnickiej: Zofię Kulig i Teresę Kamieniecką-Hreczaniuk. Aż dwie nowe książki zaprezentowała swoim czytelnikom Zofia Kulig,. Pojawiła się tu nowa jakość w lokalnej literaturze.
 • Camerton u bonifratrów. 8 grudnia w sobotę wieczorem prudniccy bonifratrzy przygotowali się do świąt Bożego Narodzenia, nie tylko Eucharystią i modlitwą, ale też poprzez muzykę. Po wieczornej Mszy św. w kościele pw. śś. Piotra i Pawła wystąpił opolski chór Camerton.
 • Muzyczny wieczór w pałacu Fränklów. W niedzielę 16 grudnia w Prudnickim Ośrodku Kultury odbył się piękny Koncert Adwentowy zorganizowany w ramach polsko-czeskiego projektu „Nasz Świat Muzyki”.
 • Młode pokolenie. W numerze świątecznym przedstawiamy sporo informacji z placówek oświatowych i instytucji kultury ziemi prudnickiej. Tym razem możecie przeczytać najświeższe wiadomości z: Zespołu Szkół Rolniczych w Prudniku, Szkoły Podstawowej w Strzeleczkach, Biblioteki Publicznej w Szybowicach, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Prudniku, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Moszczance, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Szybowicach.
 • Sport (futsal): Niecałe 2 minuty od jeszcze większego szczęścia. Żeńska drużyna PSP nr 1 w Prudniku sięgnęła po srebrny medal Igrzysk Młodzieży Szkolnej w halowej piłce nożnej. Finał wojewódzki imprezy odbył się w Wołczynie.
 • Sport (pływanie): Dali z siebie wszystko. W gazecie publikujemy pełne wyniki Zawodów Pływackich Szkół Podstawowych o Puchar Burmistrza Prudnika.
 • Sport (koszykówka): Przegrali z kretesem „deskę”. Spotkanie w Łowiczu dobitnie pokazało, jak bardzo Pogoni Prudnik brakuje klasycznego centra. Nasza drużyna przegrała zbiórki aż 27-45!
 • Sport (piłka nożna): Na co dzień służą przy ołtarz, tym razem zagrali w piłkę. W Prudniku odbył się dekanalny turniej piłki nożnej w ramach Halowych Mistrzostw w Piłce Nożnej Ministrantów.
 • Sport (piłka nożna): Godnie zastępują starsze koleżanki. 4 zwycięstwa, 1 remis i 3 porażki – to bilans prudnickiej Pogoni na półmetku sezonu w III lidze kobiet.
 • Sport (piłka nożna): Nieudana „Pogoń” za punktami. Waldemar Sierakowski zrealizował cel, jakim był powrót Pogoni Prudnik do IV ligi już w pierwszym roku po ponownym objęciu funkcji trenera naszego zespołu. Teraz przed ambitnym szkoleniowcem kolejne wyzwanie – bezpieczna lokata w tabeli, co wcale nie będzie takie łatwe przy tak trudnej sytuacji kadrowej zespołu. Takie obawy wyrażaliśmy przed rozgrywkami w IV lidze w sezonie 2018/2019.
 • Sport (futsal): Nie mieli sobie równych. UKS Orlik Prudnik (rocznik 201) zajął 1. miejsce podczas turnieju Adidas 24 LTD Cup w halowej piłce nożnej, który odbył się w Cieszynie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here