Sztuczne naśnieżanie… a skąd woda?

0
(fot. Irek Mal)

Jak informuje portal iDnes.cz inspektorzy czeskich służb hydrologicznych sprawdzają, skąd właściciele i zarządcy ośrodków narciarskich pobierają wodę do sztucznego naśnieżania stoków. Okazuje się, że nielegalne wykorzystanie w tym celu górskich rzeki i potoków może przyczynić się do zaburzenia stosunków wodnych.

W Jesionikach hydrolodzy stwierdzili już kilka przypadków niewłaściwego wykorzystania wód i zapowiadają zwiększenie częstotliwości kontroli w sezonie zimowym. Teoretycznie właściciele ośrodków powinni wykorzystywać w tym celu własne zbiorniki retencyjne ze zmagazynowaną wodą, tyle że nie wszyscy je posiadają. Na razie inspektorzy nie nakładają kar, a jedynie nakazują usunięcie nieprawidłowości. Jeśli właściciele nie zastosują się do zaleceń, grozi im mandat w wysokości o 1 mln koron lub naliczenie opłaty za wykorzystanie wody (do 75 koron za metr sześcienny).

Ze względu na słabe opady deszczu i śniegu oraz ostatnie suche lata, poziom wód w rzekach jest bardzo niski.Niekontrolowany pobór wody może doprowadzić do dalszego ubytku H2O i degradacji środowiska flory i fauny.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here