Wśród najstarszych szkół artystycznych w Polsce

0

W 2018 roku Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Karola Szymanowskiego w Prudniku obchodzi 70-lecie istnienia. 18 grudnia w sali koncertowej zorganizowano jubileuszową uroczystość.

Szkoła w Prudniku należy do najstarszych placówek artystycznych w kraju. Powstała już w 1948 roku i jak przyznała obecna na uroczystości dyrektor Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Lidia Skrzyniarz, w tym czasie podobne szkoły powstawały również w innych częściach kraju, ale z reguły w dużych miastach. Dość powiedzieć, że w sąsiedniej Nysie szkołę muzyczną powołano do życia dopiero w 1957 roku. Sytuacja w powojennym, liczącym wówczas kilkanaście tysięcy mieszkańców Prudniku, była więc wyjątkowo przyjazna kulturze muzycznej.

Z jubileuszowymi gratulacjami dla szkoły pospieszyli przedstawiciele władz samorządowych, lokalnych instytucji kultury, zaprzyjaźnionych szkół muzycznych, organizacji społecznych, jednostek organizacyjnych gminy i spółek gminnych itd. Spotkanie było też okazją do wyróżnienia nauczycieli, pracowników administracji szkoły (obecnych i byłych) oraz podziękowania podmiotom i osobom współpracującym lub wspierającym szkołę.

O spotkaniu i koncercie jubileuszowym napiszemy w noworocznym wydaniu „Tygodnika Prudnickiego”, a już teraz zapraszamy do obejrzenia fotorelacji oraz wysłuchania występu zespołu akordeonowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here