Jarmark Bożonarodzeniowy w Łączniku

0
(fot. Grzegorz Weigt)

W sobotę 8 grudnia w sali sportowej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Łączniku odbyło się Regionalne spotkanie z okazji kończących się obchodów 100-lecia niepodległości Polski, na które zaprosiła dyrekcja szkoły oraz Zarząd Stowarzyszenia Odnowy Wsi w Łączniku i Gminne Centrum Kultury w Białej. W szkole zmierzyły się w quizie wielopokoleniowym pt. „Piękna Nasza Niepodległa” pięcioosobowe drużyny. Spotkanie z quizem w ramach zadania „Drogi do 100-lecia Naszej Niepodległej” dofinansowane zostało ze środków Samorządu Województwa Opolskiego. Zajęcia prowadziła Grażyna Dolak z Chrzelic.

Oprócz tego wręczono tego dnia nagrody w konkursie plastycznym pt. „Sto lat niepodległości” zorganizowanym przez Gminne Centrum Kultury w Białej i Stowarzyszenie Odnowy Wsi w Łączniku. Na konkurs zgłoszono 65 prac z placówek oświatowych gminy Biała. Prace oceniała komisja w składzie: Konrad Moszczeński (przewodniczący), Renata Sznejweis i Dominika Rak.

(fot. Grzegorz Weigt)

Drugi dzień świąteczny w Łączniku i w Zespole Szkolno-Przedszkolnym to okazały Jarmark Bożonarodzeniowy, który odbył się w niedzielę 9 grudnia. Obok wspomnianych wyżej instytucji wsparł go również Powiat Prudnicki. Podczas jarmarku dziękowano zatem m.in.: staroście prudnickiemu Radosławowi Roszkowskiemu, burmistrzowi Białej Edwardowi Plicko, sołtys Łącznika Irenie Wotka, dyrektorowi ZSP w Łączniku Magdalenie Sobczak i zastępcy Marioli Nowickiej, Tomaszowi Kulakowi z Rady Rodziców ZSP w Łączniku, Iwonie Pientka, Izabeli Latus i Romanie Cichoń z zarządu Stowarzyszenie Odnowy Wsi Łącznik oraz Mayi Tomanik z Fundacji „W rozwoju” z Opola. Spotkanie prowadził Joachim Kosz.

W pięknie udekorowanej sali szkolnej można było obejrzeć wystawy prac konkursowych dzieci, były wspaniałe stoiska z kawą i wypiekami świątecznymi przygotowanymi przez rodziców, pierogi i barszcz przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich w Chrzelicach, stoiska z rękodziełem lokalnych twórców oraz występy artystyczne. Zaczęło się o godz. 14.00 oficjalnym powitaniem gości. Następnie na scenie wystąpiły przedszkolaki pod kierunkiem Ewy Płachty, po nich dzieci ze szkoły filialnej w Pogórzu. Dzieci z IV klasy szkoły podstawowej w Łączniku i gimnazjaliści wystąpili w jasełkach z kolędami, przygotowanymi przez Anitę Bąk.

(fot. Grzegorz Weigt)

Po tej części artystycznej przeprowadzona została licytacja choinek wykonanych przez dzieci i młodzież z klas ZSP w Łączniku. Udało się osiągnąć wcale pokaźne sumy, które dzielnie podwyższali rodzice i znajomi. W dalszej kolejności wręczono nagrody w konkursach plastycznych. W konkursie „Mój Eko-Ogródek” będącym efektem warsztatów projektowania ogrodów prowadzonych przez architekt krajobrazu Justynę Sulikowską i w konkursie na świąteczne kartki.

Na scenie zaprezentował się następnie chór „Zgoda” z Chrzelic pod kierunkiem Anity Bąk, po nim wystąpiły w programie świątecznym dzieci, tym razem z ZSP w Łączniku przygotowane przez Iwonę Preusner. I ponownie chór, teraz „Seniores” z Łącznika (pod kierunkiem Iwony Preusner). Na zakończenie spotkania odbył się spektakl pt. „Wyrwane z pamięci” stworzony przez uczestników warsztatów w oparciu o historie mieszkańców Łącznika. Warsztaty zorganizowane zostały pod opieką Mayi Tomanik z Fundacji „W rozwoju” z Opola.

Więcej w najbliższym wydaniu „Tygodnika Prudnickiego”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here