Nowe więzienie w Prudniku? Mieszkańcy też się wypowiedzą

11
(fot. Andrzej Dereń)

W piątek 30 listopada za pośrednictwem portali społecznościowych starosta prudnicki Radosław Roszkowski poinformował o inicjatywie budowy w Prudniku nowego zakładu karnego. Temat jest nowy. Lokalne władzą chcą się zorientować, jak do sprawy podejdzie ministerstwo sprawiedliwości oraz co o pomyśle sądzą mieszkańcy.

Burmistrz Zawiślak i poseł Grabowski wstępnie poparli inicjatywę starosty Roszkowskiego (fot. Damian Wicher)

– O działania w tym zakresie zwrócili się do Powiatu funkcjonariusze i pracownicy Aresztu Śledczego w Prudniku, który od grudnia br. zostaje włączony w struktury Zakładu Karnego w Nysie, tracąc autonomię – pisze Roszkowski, który o wsparcie inicjatywy zwrócił się do posła Pawła Grabowskiego i burmistrza Grzegorza Zawiślaka. – Odpowiedź pana posła i pana burmistrza była na tak. Czas zapytać ministerstwo o możliwość weryfikacji planów i mieszkańców o akceptację pomysłu – dodaje starosta.

Sprawa wiąże się z tematem budowy dużego zakładu karnego w Brzegu. Inwestycję oprotestowali mieszkańcy, domagając się m.in. organizacji referendum. Nie podobało im się między innymi to, że zakład powstałby w bezpośrednim sąsiedztwie osiedla mieszkaniowego. W grudniu 2017 r. media informowały, że realizacja inwestycji kosztowałaby około pół miliarda złotych, a w zakładzie byłyby miejsca na 1000-1500 osadzonych. Gmina otrzymywałaby od państwa roczny podatek od nieruchomości w wysokości 500 tys. zł. Do tego dochodzą miejsca pracy dla funkcjonariuszy Służby Więziennej i pracowników cywilnych oraz obsługa zakładu przez lokalne firmy zewnętrzne.

Po wyborach samorządowych, kiedy doszło do istotnej zmiany składu Rady Miejskiej w Brzegu, radny Piotr Szpulak złożył przewodniczącemu projekt uchwały uchylającej wcześniejszą dotyczącą wyrażenia zgody na darowiznę dwóch działek pod budowę nowego więzienia. Jej przegłosowanie oznaczać będzie, że państwo nie będzie miało terenu pod realizację inwestycji w Brzegu.

Porozumienie szkoły z aresztem

I tu szansę dla realizacji w Prudniku dużej inwestycji penitencjarnej widzą lokalne władze. Tym bardziej, że w tym roku podjęto decyzję o filializacji prudnickiego aresztu wobec zakłady karnego w Nysie. W sierpniu minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wydał zarządzenie o likwidacji Aresztu Śledczego w Prudniku i utworzeniu w jego miejsce Oddziału Zewnętrznego Zakładu Karnego w Nysie. 1 grudnia jest pierwszy dniem funkcjonowania prudnickiego więzienia w ramach nowego schematu organizacyjnego.

11 KOMENTARZE

 1. Ja osobiście jestem na NIE. Moim zdanie należałby wybudować dość pokaźny nowy szpital i uruchomić w nim jakąś konkretną specjalizację! Bez szpitala Prudnik wkrótce stanie się wioską podległą pod NYSĘ co już powoli widzimy. Filializacjia prudnickiego aresztu wobec zakłady karnego w Nysie to nie był przecież początek marginalizacji naszego Prudnika. Wszyscy dobrze pamiętamy, że Prudnicka Policja miała komisariat w Głuchołazach oraz Posterunek w Pokrzywnej oraz w Lubrzy. Nysa wchłania nas i jeżeli nic nie zrobimy w tym kierunku to będziemy filią Nysy w wielu aspektach. Zobaczcie jak Nysa w piękny sposób zniszczyła Pokrzywą! Dziś ten urokliwy staw w Pokrzywnej to getto gór opawskich otoczone betonowym murem na które z bólem serca patrzy starsze pokolenie Prudnika i nie tylko starsze.

 2. Nowy zakład karny to inwestycja nie gminy prudnik a skarbu państwa, żeby ludzie lokalni nie mylili. Miasto ma udostępnić jedynie teren na którym miałby powstać nowy zakład karny z którego w późniejszym czasie będzie czerpać korzyści w postaci podatku z gruntu w kwocie oscylacyjnej 500tys zł rocznie. I to właśnie dodatkowy dochód miasta na nowe inwestycje. Poza tym to dodatkowe miejsca pracy–pewnej i stabilnej pracy jak na rynek prudnicki. Zyskają również prudniccy przedsiębiorcy. Hurtownie spożywcze, rzeznicy, piekarze itd. Miasto planuje rozwinąć wałbrzyska strefę ekonomiczna. Inwestorzy maja szansę na budowanie nowych miejsc pracy i zatrudnienie między innymi osadzonych którym refunduje część pensji a drugą część skarb państwa. Przypominam że osadzony nie pójdzie pracować do biura czy do kierowania zespołem. Co za tym idzie kolejne miejsca pracy dla mieszkańców. Jak widać są znaczne plusy które przemawiają za tym iż to bardzo dobra decyzja władz miejskich. Dodam również że jeśli będzie praca ruszy również proces mieszkaniowy. Nowe domy kupna mieszkań itd. Pozdrawiam

 3. No nie dokonca mnie przekonałeś. OK… 500 tyś zl rocznie dla miasta to na plus ale z tymi miejscami pracy to przesada. ILE tych miejsc pracy powstanie? Dla 10 sprzątaczek? I trochę ludzi obsługujących kuchnie i parę zaopatrzeniowcow z firmy zewnętrznej. Reszta tak naprawdę… Zajmą sie sami więźniowie a przecież nawet i w kuchni pracują. Pozostale miejsca pracy a raczej główne miejsca pracy to funkcjonariusze służby więziennej czyli zamknięte środowisko…. rotacja….na stanowiskach żadna bo każdy się sąsiedzi w miejscu az do emerytury czyli 25 lat a zatem przyjęć do pracy niewiele w skali roku! Ilość tych funkcjonariuszy? No niech będzie 100. To w porównaniu z budująca sie galeria dekada w Nysie to żaden pieniądz a korzyści z tej galerii oparte na wyliczeniach to 600 miejsc pracy i 2 mln z podatku dla miasta. JEST RÓŻNICA?

 4. Widzę że nie masz pojęcia nic na temat SW. Masz rację lepiej sprzedac ziemię prywaciazowi niech postawi centrum handlowe. Wtedy wszystkie prudnicki sklepiki mogą się zamknąć. Biznes prudniczan który rozwijali latami legł by w grózach w sekundę. To jest myśl. Lepiej pracować u prywaciaza za 3000zl a na papierze mieć najniższa krajową a Później 500zl emerytury. PRZEKONALES MNIE. Podpisano porozumienie z klasą mundurową zespołu szkół. Jest kolejna perspektywa dla tych młodych ludzi by nie emigrowali z miasta. Przypominam iż gmina prudnik do budowy zakładu karnego nie dołożyła by złotówki, ma udostępnić tylko teren. Cała inwestycja pochodzi ze skarbu państwa. I z tego co słyszałem miałby powstać poza miastem.

 5. Rozumiem, że Cała inwestycja budowy ZK ma pochodzić ze skarbu Państwa ale mi się wydaje, ze ty kompletnie nie słuchasz głosu Prudniczan. NIKT TU NIE CHCE komfortowych HOTELI dla kryminalistów nawet kosztem zysku dla miasta! Nie przeczytałeś dokładnie ostatniego zdania mojej poprzedniej wypowiedzi. Pozwól, że powtórzę …. korzyści z galerii oparte na wyliczeniach to 600 miejsc pracy i 2 mln z podatku dla miasta Nysa. 2 mln zysku dla miasta a 500 tyś to chyba znacząca różnica i prosty rachunek! Budowa galerii w Prudniku właśnie takie dochód przyniosłaby miastu i spowodowałaby zdrową konkurencję dla prudnickich sklepikarzy z korzyścią dla kupujących.Prudnicki konsument nie da się dłużej naciągnąć na 200 lub więcej procent marży dlatego 80 procent PRUDNICZAN spotkasz na zakupach w galeriach w OPOLU, K-K a nawet Wrocławiu! a poza tym wielkiego wyboru u tych kupców nie ma i czas już to zmienić. Uwierz mi, że perspektywa dla tych młodych ludzi z klas mundurowych o których piszesz w ZK to nieporozumienie i uwstecznianie się a o pracy w SW to raczej ty nie masz pojęcia.

 6. Chłopie, to czekaj w takim razie aż ci ktoś zbuduje taką galerię w Prudniku jak ta w Nysie, z trzema kinami, podziemnym parkingiem, kilkoma restauracjami itd. W ogóle co to za porównanie, jakby mieszkańcy mieli wybierać, czy chcą galerię, czy więzienie. A kto ci daje taki wybór? Ja też jestem prudniczaninem, poczytaj komentarze w necie, sporo ludzi uważa, że taki zakład to szansa dla miasta, jeden z wielu czynników rozwojowych. Akurat lokalne władze o to nie muszą się martwić, bo to nie za ich pieniądze. Mają pole do popisu w tysiącu innych spraw, jakie można realizować w mieście.

  Piszesz o filializacji Prudnika względem Nysy. A pomyślałem, co będzie jeśli powstałby duży ZK w Prudniku? W okolicy zlikwidują małe więzienia, takie jak w Nysie. Funkcjonariusze SW będą dojeżdżali do pracy do Prudnika. To właśnie taki drobny przykład jak to działa. Ściąga się do siebie instytucje, a nie rezygnuje. Pamiętaj, że po zakończeniu programu budowy nowych więzień będzie pewne, że zlikwidują takie małe, zabytkowe więzienia, jak to w Prudniku. Dalsza marginalizacja miasta na własną prośbę.

  Nowe władze Prudnika dobrze wiedzą, jakie korzyści miałoby miasto z tytułu funkcjonowania nowoczesnego zakładu karnego. To będzie test dla nich, czy podejmą trudną, ale prorozwojową decyzję, która może ich kosztować spadek poparcia, czy zrezygnują, umywając ręce i prosząc mieszkańców o opinię, a ci powiedzą nie, bo przecież więzienie źle się kojarzy. Spadek poparcia to jedno, drugie to utrata zaufania w gronie prudniczan, którzy wiedzą, że rezygnacja będzie złą decyzją dla miasta. Trzymam kciuki za to, żeby nie bali się trudnych decyzji.

 7. Kolego Sceptyk …. przeraża mnie sposób twojego myślenia! Trzeba robić wszystko aby nie budować nowych więzień i aby było ich ja najmniej! Więzienie to nie kura znosząca złote jajka nawet jeśli miasto ma zyskać 500 tyś z podatku. Takich jak piszesz czynników rozwojowych już mamy kilka w mieście i nadal ich przybywa jako mniejsze lub większe firmy. ALE NIE WIĘZIENIE. ZA UTRZYMANIE TAKIEGO WIĘZIENIA A PRZEDE WSZYSTKIM WIĘŹNIÓW PRZESTĘPCÓW ZAPŁACISZ „TY” ZAPŁACĘ JA I ZAPŁACĄ INNI pracujący normalnie i ciężko UCZCIWI podatnicy … TO PO PIERWSZE. PO DRUGIE … za służbę pełnioną przez zatrudnionych funkcjonariuszy pilnujących porządku w takim więzieniu ZAPŁACISZ TY! JA! I INNI PODATNICY UCZCIWIE I CIĘŻKO PRACUJĄCY (chyba nie muszę CI tłumaczyć z jakiej puli funkcjonariusze dostają wypłaty). STAĆ CIĘ NA TO WSZYTKO ? A I TAK SPOTKAMY SIĘ NA ZAKUPACH W OPOLU, K-K we WROCŁAWIU ALBO W NYSIE w nowej galerii DEKADA O CZYM NYSA DOSKONALE WIE I DLATEGO BUDUJĄ GALERIE, która przyniesie im 2 mln zł. Co spowoduje napływ młodych ludzi do pracy ale również zapewni rozrywkę a i CZECHÓW NIE ZABRAKNIE.

  • Ogólnie nie wiem CHŁOPIE po co w ogóle poruszasz ten temat i brniesz w niewłaściwym kierunku, pisząc CO BY BYŁO LEPSZE, bo nie o to w tym temacie chodzi!!!! ten kryminał tak czy tak powstanie. Pytanie brzmi tylko gdzie? Jeżeli jest możliwość, że powstać mógłby na ziemiach prudnickich to PLUSY z tej inwestycji będą, natomiast, jeżeli nie powstanie tutaj to NIC z tego nie będzie. Jest to tak proste, że prościej się nie da….

 8. Głupoty chłopie piszesz…. tyle w temacie a co z przyzakladowymi miejscami pracy…? To jest na plus.. a w zakładzie o liczbie skazanych pow 1000 osadzonych grubo pracuje ponad 100 f. Szy a może i 300 f. Szy wiec uważam ze budowa zk jest na wielki plus. Tym bardziej ze to nie gmina buduje tylko M Spr

 9. Do Prudniczanin …. Gdzie ? NIGDZIE. W PRUDNIKU NIE BĘDZIE ŻADNEGO WIĘZIENIA. ZAPOMNIAŁEŚ KOLEGO, ŻE PRUDNIK TO MIASTO EMERYTÓW A ONI NA TO NIE POZWOLĄ a poza tym „cittaslow” zobowiązuje 🙂

 10. W temacie ile osób może pracować w tak dużym więzieniu:
  „Polskie więziennictwo to jest 27,5 tysiąca funkcjonariuszy i 2 tysiące pracowników cywilnych. Mamy 84,5 tysiąca więźniów. Przeciętnie w Europie na jednego funkcjonariusza służby więziennej przypada niespełna 2 skazanych, u nas przypada 3. To jest najwyższy wskaźnik w UE – podkreślił generał Jacek Włodarski.”

  Co do handlu wielkopowierzchniowego to on likwiduje miejsca pracy, a nie je tworzy w dłuższej perspektywie czasu. Każde miejsce pracy w nowootworzonym hipermarkecie oznacza likwidację 7-8 miejsc pracy w lokalnym przemyśle, usługach i handlu wynika z wyliczeń ekonomistów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here