Porozumienie szkoły z aresztem

0

Młodzież z II Licem Ogólnokształcącego w Prudniku będzie korzystać z doświadczeń zawodowych funkcjonariuszy miejscowego Aresztu Śledczego. W ubiegły tygodniu doszło do podpisania porozumienia o współpracy między szkołą a aresztem.

W szkole utworzono klasę o profilu resocjalizacja z bezpieczeństwem wewnętrznym (jedna z klas mundurowych), która w największym zakresie korzystać będzie ze wsparcia aresztu. Młodzież nabywać będzie przeróżne umiejętności związane z przyszłą pracą lub służbą w formacjach mundurowych lub cywilnych związanych z resocjalizacją. Planowane jest opracowanie programów studyjnych, wspólnych projektów, seminariów, imprez, konkursów, spotkań warsztatowych i wolontariat w areszcie. Koordynatorami realizacji zadań wynikających z trzyletniego porozumienia będą: ze strony szkoły pedagog Marzanna Zawadzka-Ciępka i aresztu kpt. Artur Pikuła.

– To porozumienie daje nam szansę, aby do Służby Więziennej trafiały młode i wartościowe osoby, które wiążą swoją przyszłość z pracą w służbie penitencjarnej – mówi dyrektor Aresztu Śledczego w Prudniku ppłk. Leszek Srębacz. – Z II Liceum Ogólnokształcącym współpracujemy już od lat, pani pedagog przyprowadza klasy na wycieczki do naszej jednostki, starsze roczniki, które ukończyły szkołę znają prudnickie więzienie nie tylko z zewnątrz, patrząc na wysokie mury, ale i z wewnątrz. Mają przedsmak, lekki zarys swojej przyszłości zawodowej, jeśli wiążą ją ze Służbą Więzienną.

– Mam nadzieję, że współpraca będzie wiązała się z tym, że nabór do następnych klas mundurowych będzie jeszcze większy – wyraża nadzieję dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych Andrzej Chruściel.

Starosta prudnicki Radosław Roszkowski wspomniał podczas uroczystości podpisania porozumienia o rozbudowywanej bazie szkół, która służyć będzie uczniom, m.in. już istniejącej sportowej (Powiatowy Kompleks Sportowy), czy planowanej strefie aktywności oraz nowych systemach informatycznych.

– W porozumieniu ze starostą będziemy dokładali wszelkich starań, żeby edukacja gminy Prudnik i powiatu prudnickiego była na jak najwyższym poziomie – mówi burmistrz Grzegorz Zawiślak. – Mnie, jako burmistrzowi, mimo, że nie mam w zarządzie szkół średnich, jest bliskie, aby te szkoły nadal się rozwijały, żeby powstawały nowe kierunki i nowe klasy, które będą sprawiały, że to miasto będzie atrakcyjne, fajne, w którym i młodsi i starsi będą potrafili się odnaleźć.

W spotkaniu – podpisaniu porozumienia, które odbyło się 28 listopada, wzięli udział, obok wyżej wspomnianych: wicestarosta Janusz Siano, dyrektor Zakładu Karnego w Nysie płk. Mirosław Ligęza, naczelnik Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego Anna Wojtczak, radny powiatowy Ryszard Kwiatkowski i koordynująca pracę klas mundurowych w szkole Elżbieta Zapała.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here