O elektromobilnej turystyce rowerowej

0
(fot. Andrzej Dereń)

Realizatorzy polsko-czeskiego projektu chcą uporządkować sieć tras rowerowych pogranicza oraz spopularyzować turystykę bazującą e-bike’ach.

Projekt „E-bike nowoczesna turystyka” realizowany przez Euroregion Pradziad i czeskie Stowarzyszenie „V Jesenikach” zakłada powstanie sieciowego produktu turystycznego opartego na integracji tras rowerowych polsko-czeskiego pogranicza.

– Obecnie w Euroregionie Pradziad mamy nierównomiernie rozwiniętą sieć szlaków turystycznych. Często są one zaniedbane, oznakowanie w terenie jest niepełne, brakuje miejsc przeznaczonych do odpoczynku oraz miejsc naprawy rowerów – mówił podczas konferencji zorganizowanej 23 listopada w Pokrzywnej Piotr Bąk z polskiego Biura Euroregionu Pradziad.

(fot. Andrzej Dereń)

Trasy wyznaczone były najczęściej na terenie jednej jednostki samorządowej, zwykle gminy, rzadziej powiatu, i nie tworzą spójnej całości. Wyjątkiem są trasy międzynarodowe, takie jak EuroVelo 9, która docelowo ma łączyć Bałtyk z Adriatykiem i przebiega przez Euroregion Pradziad. W terenie jest ona jednak wyznaczona tylko na niewielkich odcinkach. Inną trasą – krajową – jest Rowerowy Szlak Odry zaprojektowany w 2005 r. Euroregion przygotowując swoją koncepcję nie chce znakować w terenie nowych szlaków, ale utworzyć spójną całość i zintegrować szlaki polskie z czeskimi. Orientacji w terenie ma pomóc specjalnie przygotowana aplikacja na smartfonach oraz mapa papierowa. Projekt ma charakter bazowy. To na jego podstawie gminy członkowskie „Pradziada” będą mogły tworzyć – korzystając z unijnego dofinansowania – swoje projekty, w ramach których uzupełnią sieć tras rowerowych, miejsc odpoczynku, czy atrakcji turystycznych.

Autorzy projektu chcą też promować nowoczesną formę turystyki z użyciem rowerów elektrycznych. To pojazdy zyskujące na popularności na Zachodzie, szczególnie przyjazne osobom niewprawionym w turystyce rowerowej oraz seniorom. Elektromobilne rowery umożliwiają również wydłużenie tras, jakich nie pokonalibyśmy na tradycyjnym jednośladzie.

– Elektryczne rowery połączone ze smartfonem, wyposażone w nowoczesne technologie, to przyszłość – mówi uczestnicząca w konferencji kierownik Agencji Promocji i Rozwoju Gminy Prudnik Małgorzata Halek-Malinowska. – Stacje ładowania samochodów i rowerów elektrycznych już teraz są obecne w większości dużych miast. E – bike można wypożyczyć po czeskiej stronie granicy. To perspektywa, która już niebawem stanie się standardem również w Polsce. Dla zrównoważonego rozwoju, warto poruszać ten temat już teraz i odpowiednio się do niego przygotować, aby za parę lat nie pozostać w tyle.

Podczas konferencji Volkmar Schitter, reprezentujący austriacką firmę, opowiadał o technicznych szczegółach wdrożenia e-bike’ów, na przykład stacjach ładowania akumulatorów. W Jeseniku działa już wypożyczalnia e-bike’ów. Całodzienne (10,5 godziny) wypożyczenie roweru kosztuje 500 koron, a kaucja zwrotna 3000. Wśród tras proponowanych dla wypożyczających sprzęt są wycieczki na Pradziad, czy do zamku w Kamieńcu Ząbkowickim. Rowery elektryczne nie są tanie, cena nowego egzemplarza wynosi kilka tysięcy złotych. Nie są to jednak pojazdy kojarzone z czasami, kiedy w przydomowym warsztacie przykręcano ciężkie silniczki do zwykłych rowerów. Nowoczesne rowery posiadają konstrukcję dostosowaną do montażu instalacji i czasem trudno dostrzec, że coś jest doczepione do ramy.

Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.

(fot. Andrzej Dereń)
(fot. Andrzej Dereń)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here