Mniejszość bez przewodniczących

0
(fot. bip.strzeleczki.pl)

Mniejszość niemiecka nie będzie miała w nowej Radzie Gminy w Strzeleczkach ani przewodniczącego, ani wiceprzewodniczącego.

Włodzimierz Wolny, który kandydował z komitetu wyborczego Niezależny sformowanego przez wójta Marka Pietruszkę stosunkiem głosów 15 do zera, wybrany został przewodniczącym rady. Na funkcję wiceprzewodniczącego zaproponowano już dwóch kandydatów: Marka Kalińskiego (Niezależny) i Krzysztofa Robotę (Mniejszość Niemiecka). Po zgłoszeniu Roboty radny Manfred Suchy zaapelował w imieniu radnych rekomendowanych z mniejszości niemieckiej o „demokratyczne, tak zwane procentowe ukonstytuowanie funkcji w radzie gminy”, a więc żeby krzesło wiceprzewodniczącego przypadło kandydatowi MN. Plany większości były jednak inne i zgodnie podziałem w radzie – w wyborach kandydaci komitetu Pietruszki zdobyli dziewięć mandatów, a mniejszości niemieckiej sześć – tym samym stosunkiem głosów na wiceprzewodniczącego wybrany został Marek Kaliński.

W poprzedniej kadencji przewodniczącym był Kaliński, a wiceprzewodniczącym Wolny, nastąpiło więc odwrócenie ról w tym duecie.

Pierwsza sesja rady to zaprzysiężenie radnych i wójta, którym ponownie został Marek Pietruszka.

– Obiecuję, że te następne pięć lat również będzie owocne, pracowite i będzie miało namierzane efekty, tak jak ta kadencja, która nam teraz upłynęła – mówił Pietruszka. – Chcę zagwarantować, że nadal będziemy współpracować z samorządami województwa i powiatu dla dobra naszych mieszkańców, dla dobra wszystkich.

Inauguracyjna sesja odbyła się 22 listopada.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Tygodnik Krapkowicki – wywiad z Markiem Pietruszką

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here