Oszust podawał się za funkcjonariusza CBŚ

0
(fot. policja)

Policja ostrzega: Do mieszkanki powiatu prudnickiego dzwonił oszust podający się za funkcjonariusza CBŚ.

W środę 21 listopada do mieszkanki gminy Głogówek zatelefonował mężczyzna, który podawał się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego. Poinformował kobietę, że pieniądze jej 93-letniego ojca ulokowane na koncie bankowym, są zagrożone ze względu na atak hakerów. Mężczyzna chciał przekonać kobietę, że jeżeli będzie postępować według jego wskazówek, to jej ojciec nie straci pieniędzy. Kobieta na szczęście zweryfikowała informację i nie dała się oszukać, a następnie powiadomiła Policję.

Musimy pamiętać, że oszuści próbują swoich sił wszędzie, na terenie naszego powiatu również. Nie możemy zapominać o tym, że to osoby, które doskonale wykorzystują metody manipulacji i tylko czekają na chwilę nieuwagi z naszej strony. Nigdy nie postępujmy pochopnie w kontaktach z nieznajomymi – tymi którzy do nas dzwonią i tymi którzy pukają do drzwi. Pamiętajmy o samotnych sąsiadach i bliskich, którym warto takie historie opowiedzieć.

Przypomnijmy jak nie stać się ofiarą oszustów:

  • Nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie.
  • Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.
  • W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.
  • W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną i poinformujmy policję!

Źródło: KPP Prudnik

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here