Niepodległość na Śląsku

0
(fot. Grzegorz Weigt)

Z okazji jubileuszu 100 lat odzyskania niepodległości Muzeum Ziemi Prudnickiej zaprosiło na cykl wykładów. Sto lat temu nastał kres dawnego ładu i porządku w Europie, w wyniku którego mogły wybić się na niepodległość państwa, które zostały zagarnięte i wcielone do innych wielkich mocarstw. Wśród nich była i Polska. Droga do niepodległości nie była ani łatwa ani jednorodna. Wiele pokoleń do niej zmierzało swoją codziennością i umiłowaniem tradycji i kultury przodków, żyjąc tymi wartościami.

(fot. Grzegorz Weigt)

Wykłady odbywają się we wtorki w Arsenale, wstęp wolny. Pierwszy z wykładów odbył się już 6 listopada. Dr hab. Marek Białokur zaprezentował temat „Dążenie do wolności to wielka siła. Polska i Polacy między utratą a odzyskaniem niepodległości 1795-1918-2018”.

W ostatni wtorek, 13 listopada w muzeum ze słuchaczami spotkała się Alicja Nabzdyk-Kaczmarek – córka słynnej Ślązaczki, powstańca śląskiego, mieszkanki ziemi prudnickiej – Walerii Nabzdyk. Alicja Nabzdyk-Kaczmarek przedstawiła wykład „Z Polską przez całe życie – Waleria Nabzdyk”. To bardzo istotne spojrzenie na sprawy odzyskania niepodległości przez ziemi polskie, pozostające przez lata pod obcym zaborem, przez pryzmat Śląska, a szczególnie ziemi prudnickiej. Na bardzo cenny wykład przybyła m.in. młodzież z prudnickich szkół: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 w Prudniku (Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2) i Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Prudniku.

Przed nami jeszcze trzeci wykład. 20 listopada pracownik Muzeum Ziemi Prudnickiej Janusz Stolarczyk zaprezentuje prelekcję pt. „Niemcy a sprawa polska. Romantyzm czy kalkulacja?”. Początek o godz. 18.00.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here