Świąteczny festyn w Prudniku

0

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone w tym roku w Polsce dla upamiętnienia odzyskania niepodległości po 123 latach zaborów ma wyjątkowo podniosły i bogaty w wydarzenia charakter. 11 świętował także Prudnik. Religijnie zaczynając obchody Mszą św. w bogatej oprawie z pocztami sztandarowymi, dziękując Opatrzności za niepodległość ojczyzny w kościele św. Michała Archanioła w Prudniku. Następnie oficjalnie z udziałem władz samorządowych, przedstawicieli organizacji, szkół, partii politycznych i wystąpieniem burmistrza Prudnika przy pomniku Żołnierza Polskiego na Placu Wolności. Wreszcie radośnie, z muzyką, tańcami, rozrywkowo.

(fot. Grzegorz Weigt)

Ta ostatnia część zorganizowana została w namiocie na rynku prudnickim. Rozpoczęło się o godz. 13.30 koncertem chóru „Jutrzenka”. Po nim wystąpił w dwóch odsłonach Zespół Pieśni i Tańca „Komorno” w pierwszej części prezentując suitę tańców polskich (stąd piękne stroje narodowe), w drugiej prezentując polski folklor (równie piękne stroje krakowskie), oczywiście były tańce krakowskie, ale i popularne melodie śląskie. Folklorystyczny klimat podtrzymał zespół „Górale z Kościeliska”, który przyjechał do nas z Zakopanego. Góralska kapela zaczęła wprawdzie na patriotyczną nutę, znakomicie łącząc folklor z tradycyjną polska pieśnią i wykonując… „Rotę”, a później „Przybyli ułani pod okienko”. Może to dziwne, ale zabrzmiało to bardzo dobrze, a jeszcze lepiej oryginalny góralski folklor w takim wykonaniu.

(fot. Grzegorz Weigt)

Pomiędzy zespołami wystąpili wykonawcy Dziecięcego i Młodzieżowego Studia Piosenki (Alicji Główki i Tomasza Kanasa). Młodzi wykonawcy przedstawicieli znakomity przegląd polskich pieśni i piosenek. Na zakończenie spotkania wystąpił zespół wokalny „B-B Singers” z Bielsko-Białej ze świątecznym koncertem „Tobie Polsko”. Znakomite wykonanie z elementami swingu, jazzu, niezabierające niczego oryginalnym patriotycznym kompozycjom.

Piękny niedzielny koncert zgromadził na rynku bardzo wielu prudniczan. A były także inne atrakcje. Warsztaty robienie kotylionów i możliwość wykonania patriotycznego butonu, konkurs na najlepsze życzenia dla Polski, bardzo bogaty poczęstunek dla wszystkich odwiedzających rynek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here