Święto Niepodległości w Jarnołtówku

0

Już w niedzielę obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości obchodzone w Polsce dla upamiętnienia odzyskania niepodległości po 123 latach zaborów (1795–1918). 11 listopada to święto, które pozytywnie kojarzy się każdemu Polakowi. Co oznaczają te daty dobrze wiedzą szczególnie młodzi Polacy, którzy uczą się o nich w szkołach. W szkołach też 11 listopada jest zawsze dniem bardzo uroczystym. W związku z tym, że w tym roku święto wypada w niedzielę, uroczystości, szkolne akademie i spotkania mają miejsce w okolicach tego dnia. I tak, już w piątek 9 listopada świętowano rocznicę odzyskania niepodległości w szkole (Publiczna Szkoła Podstawowa i Niepubliczne Gimnazjum Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Jarnołtówek) w Jarnołtówku.

(fot. Grzegorz Weigt)

W tym roku święto ma też wyjątkowe znaczenie, bo obchodzimy okrągłą – setną rocznicę odzyskania niepodległości, co przy każdej okazji jest przypominane, podkreślane. Korzystamy też z tej rocznicy, aby zaznaczyć wyjątkowy charakter więzi narodowych, kształtować pozytywny wizerunek Polaka i patrioty.

Szkoła udekorowana odświętnie, uczniowie na galowo. Wszystko rozpoczęło od spotkania na boisku szkolnym (dodajmy, że niedawno oddanym do użytku, w bardzo dobrej jakości). Pogoda pierwszych listopadowych dni nas rozpieszcza, więc bez obaw można było spotkać się na świeżym powietrzu. Tutaj uczniowie i nauczyciele odśpiewali razem hymn narodowy. Placówka w Jarnołtówku przyłączyła się do akcji „Rekord dla Niepodległej” i wspólnego odśpiewania 9 listopada o godzinie 11:11 hymnu narodowego. Wzięły w tym udział tysiące szkół w Polsce, stwarzając w ten sposób niezwykłą więź między uczniami i nauczycielami szkół odległych od siebie o wiele kilometrów. Tego dnia i o tej godzinie byliśmy razem.

(fot. Małgorzata Weigt)

Następnie, już w budynku szkolnym odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez uczniów najstarszych klas: klasa ósma i trzecia gimnazjalna pod kierunkiem nauczycieli: Przemysława Idzi i Agnieszki Zając. Dekorację przygotowała Emilia Snopek. Na zakończenie o samym święcie, jak i historycznych wydarzeniach, które do utraty i następnie odzyskania niepodległości doprowadziły opowiadał dyrektor szkoły w Jarnołtówku Józef Śmigla.

O wydarzeniu w najbliższym wydaniu „Tygodnika Prudnickiego”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here