W poszukiwaniu partnera w Euroregionie Pradziad

0
(fot. Andrzej Dereń)

Aby pozyskać środki zewnętrzne z funduszy polsko-czeskich trzeba napisać projekt i znaleźć partnera po czeskiej stronie granicy. Temu celowi służyła zorganizowana w czwartek 8 listopada w Prudniku Transgraniczna Giełda Partnerstw.

Inicjatywa powstała głównie po to, że spróbować pokojarzyć partnerstwa polsko-czeskie w celu realizacji projektów Funduszu Mikroprojektów – wyjaśnia kierownik Biura Euroregionu Pradziad Małgorzata Paściak. – Mamy bardzo duży deficyt czeskich odbiorców, potencjalnych wnioskodawców i bardzo nam zależy na tym, żeby odblokować czeską część Euroregionu Pradziad i móc korzystać ze środków Funduszu Mikroprojektów.

Na zaproszenie organizatorów odpowiedziało około dziesięciu instytucji z czeskiej strony granicy, między innymi przedstawiciele ośrodków kultury z Jesenika i Karniowa, czy biblioteki z Wrbna pod Pradziadem.

– Część z nich już wcześniej składała wnioski do współpracy polsko-czeskiej, część – miejmy nadzieję – zrobi to wkrótce – dodaje kierownik.

Ze strony polskiej pojawili się reprezentanci urzędów samorządowych, instytucji kultury i stowarzyszeń. Problem z pozyskaniem partnera czeskiego wynika między innymi z różnych potencjałów demograficznych obu narodowych części. Po polskiej stronie żyje około 700 tys. mieszkańców, gdy po czeskiej tylko niecałe 140 tys.

– Chciałbym, żeby choć kilka inicjatyw zostało tu nawiązanych i przygotowanych, które owocować będą wieloma wspaniałymi efektami w przyszłości – mówił na rozpoczęciu giełdy prezes Stowarzyszenia Gmin Polski Euroregionu Pradziad Radosław Roszkowski. – Zaczyna się często od drobnych spraw, a później okazuje się, że partnerstwo kwitnie i co roku pojawiają się nowe inicjatywy, które są potrzebne lokalnej społeczności.

Giełda zrealizowana została po raz pierwszy, ale organizatorzy mają nadzieję, że inicjatywa przyjmie się i będzie ponawiana. Również po czeskiej stronie granicy. Program Interreg V5 daje możliwość sięgnięcia po środki finansowe przez samorządy, ich instytucje, placówki oświatowe, Kościoły i organizacje społeczne. Jest o co walczyć, program dla Euroregionu Pradziad w zakresie mikroprojektów dysponuje budżetem w wysokości 5,8 mln euro.

W spotkaniu wzięli udział między inni burmistrzowie Białej – Edward Plicko i Dobrodzienia – Andrzej Jasiński. Jest nadzieja, że ta ostatnia gmina wkrótce przyłączy się do Euroregionu Pradziad.

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułDecyzja w pięć minut
Następny artykułTajemnica stuletniego sejfu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here