Ten film będzie kręcony w Prudniku: „Brigitte Bardot cudowna”

0

Słynny polski reżyser Lech Majewski nakręci fragment swojego najnowszego filmu w Prudniku. Co takiego niezwykłego według filmowców jest w mieście Woka? Wnętrza willi Hermanna Fränkla.

Film będzie nosił nazwę „Brigitte Bardot cudowna”, a jego scenariusz opiera się na powieści pt.: „Pielgrzymka do grobu Brigitte Bardot cudownej” również autorstwa Lecha Majewskiego. Akcja rozgrywać się będzie w Polsce połowy XX w. Adam, główny bohater, jest synem pilota, który podczas II wojny światowej walczył w Anglii. To z tego powodu jego matkę nachodzą ubecy. W trakcie wizyty w katowickim kinie Rialto Adam, poprzez buduar Brigitte Bardot, dostaje się do hotelu, w którym mieszkają postacie z różnych przestrzeni i czasu: Liz Taylor, Marlon Brando Cezanne, Belmondo, Picasso, ale też koledzy z klasy i funkcjonariusze UB. Poprzez pokoje może wędrować po świecie, a w hotelowej bibliotece są książki, w których można przeczytać własne myśli sprzed chwili.

(fot. Andrzej Dereń)

– To jest taka historia Polski, historia chłopaka, którego ojciec nie wrócił z wojny, bo walczył w Anglii, w dywizjonie 302, pilot. Jest tam też taki cień Odysei Homera, bo ten bohater tak jak Telemach w Odysei wyrusza na poszukiwanie ojca w tym świecie współczesnej mitologii. Także mamy gwiazdy filmowe Brigitte Bardot i różne inne mówi dla TVS Lech Majewski.

Sceny do filmu nagrywane będą przede wszystkim w Katowicach i Zabrzu, ale jeden dzień filmowy odbędzie się w Prudniku. Dla polskiego kina wnętrze willi Fränkla to nowość. Być może jej zalety odkryją, dzięki filmowi Majewskiego, również inni producenci.

Wśród aktorów grających w filmie zobaczymy m.in. Andrzeja Grabowskiego i Magdalenę Różdżkę. Odtwórcą głównej roli będzie Kacper Olszewski. Być może premiera filmu odbędzie się już w 2019 r. Lech Majewski na swoim koncie ma takie filmy jak „Angelus” (2001) czy „Wojaczek” (1999). W niezwykłej produkcji „Młyn i krzyż” (2011) – inspirowanym obrazem Petera Bruegela „Droga na Kalwarię” zagrały gwiazdy światowego kina: Rutger Hauer, Charlotte Rampling i Michael York.

Artykuł opublikowany został w „Tygodniku Prudnickim” z 3.10.2018, nr 40 (1447). Gazeta dostępna jest również w e-sprzedaży: e-kiosk.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here