Na wojence i w piosence

1

W ostatni dzień kampanii wyborczej, w piątek 21 października w Prudniku zorganizowany został okazały koncert, na który zaprosili: starosta prudnicki Radosław Roszkowski i burmistrz Prudnika Franciszek Fejdych. Organizacja takiego dużego przedsięwzięcia w takim akurat momencie nie była przypadkiem. Ale też wydarzenie nawiązujące do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości robiło wrażenie. Pierwszy punkt programu to udział rekonstruktorów ze Stowarzyszenia Pamięci 19 Pułku Ułanów Wołyńskich im. gen. Edmunda Różyckiego. Pokaz kawalerzystów, tak przecież rzadko oglądanych w Prudniku musiał się podobać.

(fot. Grzegorz Weigt)

Grupa ułanów wsparta przez wojskowych cyklistów wraz z Prudnicką Orkiestrą Dętą, uczniami szkół mundurowych z ZSR w Prudniku przemaszerowali z prudnickiego rynku na teren przy hali sportowej OSiRU („Obuwnik”)… Tu miał miejsce pokaz sztuki wojskowej Ułanów Wołyńskich. Oczywiście, co podkreślali prowadzący pokaz, oglądane swego rodzaju „przedstawienie” miało inny charakter niż prawdziwe wydarzenia na polu walki. Podsumowaniem tego historycznego elementu spotkania była prelekcja Sławomira Kopra, autora książek historycznych, m.in. na temat II Rzeczypospolitej.

Druga część spotkania to wspaniały koncert, a właściwie dwa koncerty. Pierwszy w wykonaniu Żanety Płotnik, która przedstawiła „Przeboje 20-lecia”. Artystka po raz kolejny gościła w Prudniku, kolejny też raz robiąc na publiczności bardzo duże wrażenie. Była też gwiazda wieczoru, czyli Emilia Komarnicka-Klynstra w koncercie pt. „Wielcy klasycy polskiej muzyki”, choć muzycznie była to prezentacja bardzo światowa. Nie tylko artystka wokalnie, ale i znakomici muzycy zaprezentowali bardzo różnorodną muzykę na wyjątkowo wysokim poziomie.

(fot. Grzegorz Weigt)

No i podsumowanie wieczoru (całość rozpoczęła się na rynku w Prudniku o godz. 14.45, a zakończyła po godz. 20.00), którym była promocja dwóch nowych, niezwykle okazałych publikacji wydanych przez powiat prudnicki. Był to album „Powiat Prudnicki – historia fotografią pisana” autorstwa Ryszarda Kaszy (kolejny zbiór archiwalnych fotografii i widokówek) oraz „Pogoń Prudnik – cz. II – Koszykówka” autorstwa Radosława Roszkowskiego i Janusza Stefanki.

Więcej o wydarzeniu w najbliższym „Tygodniku Prudnickim”.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here