Biała ma nową oczyszczalnię ścieków

0

Obiekt powstał przy ul. Łąkowej na terenie starej oczyszczalni ścieków.

– Pod względem strategicznym jest to bardzo ważna inwestycja, ponieważ będziemy samodzielnie kształtować zarówno koszty, ceny jednostkowe ścieków, jak też pozwoli nam to na odrębność, nie będziemy uzależnieni od firmy prywatnej – wyjaśnia burmistrz Edward Plicko, mając na myśli zakładową oczyszczalnię zakładu Ustronianki. – To jest nowoczesna oczyszczalnia, wybudowaliśmy ją na miarę naszych potrzeb, ale z zapasem. Dziennie ma ona oczyszczać ok. 350 m sześciennych ścieków, a ekstremalnie, w przypadku większych potrzeb do 450 m sześciennych. Na teraz ilość ścieków wynosi 220-250 m sześciennych.

Obiekt będzie miał też możliwość oczyszczalnia ścieków dowożonych, ale w ograniczonej ilości. Obecnie oczyszczalnia znajduje się na etapie rozruchu technologicznego, pełne możliwość uzyska w listopadzie.

Gmina złożyła wniosek o dofinansowanie inwestycji w 2016 r., a w sierpniu ubiegłego roku rozpoczęła się realizacja zadania. Budowa kosztowała ok. 6 milionów złotych, z czego ok. 4 miliony pochodziły ze środków zewnętrznych. Najpewniej w przyszłym roku mieszkańców czeka podwyżka cen za ścieki komunalne w związku z realizacją inwestycji i jej amortyzacją.

Oczyszczalnią zarządza spółka gminna Wodociągi i Kanalizacja, której prezesem jest Marcin Haberecht. Obiekt jest jedną z dwóch aktualnie realizowanych przez gminę inwestycji związanych z ochroną środowiska. Druga to termomodernizacja budynku szkolnego w Białej.

Uroczyste otwarcie oczyszczalni odbyło się 10 października.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here