Będzie dobrze płatna praca dla 200 osób?

4
(fot. Damian Wicher)

Czeski biznesem zamierza produkować w Prudniku kamień konglomerowany. Załoga ma zarabiać minimum 3,5 tys. zł netto. 

Radim Masny, właściciel kopalni w Svatonovicach na Morawach, o swoich planach poinformował podczas wtorkowej konferencji prasowej z udziałem poseł Katarzyny Czochary w miejscowym biurze Prawa i Sprawiedliwości.
– Wczoraj w Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Katowicach został podpisany list intencyjny dotyczący naszej inwestycji. Jesteśmy w stanie do 12 miesięcy od uzyskania wszystkich dokumentów i pozwoleń rozpocząć działalność.

Zakład za ok. 100 mln złotych miałby zajmować powierzchnię 10 hektarów na terenach przemysłowych Prudnika. Z włodarzami miasta póki co nikt nie rozmawiał na ten temat.
– Z odpowiednim wnioskiem do samorządu gminnego z pewności wyjdzie niedługo specjalna strefa ekonomiczna – wyjaśnia poseł Czochara.

Na starcie zatrudnienie miałoby znaleźć 100-120 osób, później – ok. 200.
– Mamy nadzieję, że uda nam się pozyskać dobrych pracowników – mówi Radek Kondratów kierownik sprzedaży w „Důl Radim”. – Prudnik jest dotknięty wysokim bezrobociem, więc liczymy, że chętnych do pracy nie zabraknie, tym bardziej że zaproponujemy godziwe wynagrodzenie.

Produkcja polegać będzie na przerabianiu kamienia łupkowego, który mieszany będzie z żywicami i powstaną z niego prefabrykaty do budownictwa. Surowiec pochodzić będzie z kopalni biznesmena. Jeszcze kilka miesięcy temu Masny planował otworzyć tego typu fabrykę w Ostrawie. Do zmiany decyzji o lokalizacji skusiły go niższe podatki oraz ulgi, na jakie może liczyć w naszym kraju. Nie bez znaczenia był też fakt, że Polska to rynek kilkakrotnie większy od czeskiego.
– Już obecnie Polska jest naszym głównym odbiorcą. Blisko też macie do Skandynawii, gdzie wyroby kamienne są bardzo popularne – zaznacza.

4 KOMENTARZE

  1. 10 hektarów i 200 miejsc pracy? Szczerze powiedziawszy trochę nieekonomiczne, bo zajmie pławie całą wolną powierzchnię w strefie na Przemysłowej, tym samym blokując kolejnych, potencjalnych inwestorów. Jeśli faktycznie tak będzie, choć wątpię, to pani poseł już musi rozmawiać z burmistrzem i wójtem w sprawie powiększenia terenów inwestycyjnych.
    Pragnę też nadmienić, że obróbka kamienia na skalę przemysłową powoduje zapylenie środowiska. Mam nadzieję, że wszyscy mają tego świadomość.

  2. Piłeś? Nie pisz! Od kiedy to burmistrz ustala pensje w prywatnej firmie? Masz swoją firmę? Burmistrz ci mówi, ile masz zarabiać i twoi pracownicy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here