Jubileusz Ojca Antoniego Dudka

0
(fot. Grzegorz Weigt)

W sobotę 22 września franciszkanin o.Antoni Dudek świętował swój jubileusz 50-lecia złożenia pierwszych ślubów zakonnych, po tym jak rok wcześniej wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych i Kazimierz Dudek został bratem Antonim. Śluby zakonne o.Dudek złożył 12 sierpnia 1968 roku, od tego czasu przebywał w wielu miejscach w Polsce, Włoszech i w Ziemi Świętej, także w naszym Prudniku, w klasztorze franciszkanów w sanktuarium św. Józefa w Prudniku-Lesie. Był tam także przez pewien czas gwardianem. W Prudniku podjął i zainspirował wiele akcji, wydarzeń. Wśród chyba setki książek, wiele poświęcił także Prudnikowi i ziemi prudnickiej. Liczne działania spowodowały, że w 2009 roku Rada Miejska Prudnika nadała ojcu Antoniemu tytuł Honorowego Obywatela Prudnika.

(fot. Grzegorz Weigt)

Na jubileusz franciszkanina na Górę św. Anny, gdzie aktualnie przebywa, przyjechały prawdziwe tłumy przyjaciół o.Antoniego. Kilkaset osób z Wrocławia, Kłodzka, Raciborza, Gliwic, Opola, Legnicy, Poznania, z Niemiec, Włoch. W tej grupie byli obecni także prudniczanie.

Jubileuszowe uroczystości otworzyło spotkanie na Rajskim Placu przez bazyliką w sanktuarium na Górze św. Anny. W związku z tym, że przybyły prawdziwe tłumy, była tylko chwila na przywitanie z jubilatem, następnie wpis w księdze pamiątkowej, podpis na specjalnie przygotowanym na tę okazję ornacie (później ojciec Dudek sprawował w nim Eucharystię), odebranie pamiątkowego folderu. O godz. 14.00 była piękna Msza św. z odnowieniem ślubów, w której uczestniczyło tak wielu kapłanów-franciszkanów, m.in. z Prudnika-Lasu: o.Faustyn Zatoka i o.Wit Bołd. Potem wspólny obiad, warto wspomnieć, że przepyszny. I udało się nakarmić ok. czterystu uczestników spotkania! Następnie nabożeństwo dziękczynne w auli w Domu Pielgrzyma, z adoracją Najświętszego Sakramentu i na zakończenie kawa ze śląskim kołaczem (znowu pycha). A przed odjazdem jeszcze długa kolejka z życzeniami i pożegnaniem.

O spotkaniu wkrótce w „Tygodniku Prudnickim”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here