Żywa lekcja historii

0
(fot. Grzegorz Weigt)

„Niepodległa w sercach i pamięci” to spotkanie, podczas którego można było posłuchać wspomnień osób związanych z ziemią prudnicką.

(fot. Grzegorz Weigt)

Osób, które wprawdzie same nie pamiętają, co zrozumiałe, czasu odzyskania niepodległości, ale wspominają poprzez bezpośrednie relacje swoich bliskich, moment odzyskania niepodległości i budowy państwowości polskiej. Wspominający dzielili się przy tym szczegółami, czasem osobistymi, prezentowali ocalałe pamiątki, często bardzo cenne z uwagi na wartość historyczną, czy nawet artystyczną. Nie było to suche sprawozdanie, ale bardzo żywa relacja. Byłoby znakomicie powtórzyć to z większym udziałem młodzieży.

Osoby wspominające podczas spotkania w piątek 14 września w Muzeum Ziemi Prudnickiej to: Bożena Tokar-Matkowska, Elżbieta Zagłoba-Zygler, Stanisław Derda, a wraz z nimi prowadzący spotkanie: historyk Franciszek Dendewicz i dyrektor muzeum Wojciech Dominiak. Organizatorami spotkania byli: Uniwersytet Złotego Wieku „Pokolenia” w Prudniku oraz Muzeum Ziemi Prudnickiej. Lekcja historii przeprowadzona została w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, które odbywają się w tym roku pod hasłem „Niepodległa dla wszystkich”.

Relacja w najbliższym numerze „Tygodnika Prudnickiego”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here