U źródła: To nie jest artykuł o suplementach diety

0

Jeśli brak ci apetytu, jeśli chciałbyś wzmocnić swoje męskie walory, jeśli chcesz być jeszcze piękniejsza, to w takim razie koniecznie przeczytaj poniższy artykuł. Wiemy jak spełnić twoje pragnienia!

Ziemia głęboko pod naszymi stopami skrywa dobroczynny skarb w postaci zmineralizowanej wody. Występuje ona również na ziemi prudnickiej, w Trzebinie, gdzie na jej bazie przez półtora wieku funkcjonowało niewielkie uzdrowisko. Dziś, aby skosztować takiej właśnie wody, jeździmy do czeskiej Karlovej Studanki, bo tam jest najbliżej, a skorzystanie ze źródła nic nie kosztuje. Mało kto jednak wie, że zmineralizowana woda znajduje się o wiele bliżej Prudnika i również jest dostępna dla każdego. Z Rynku w Prudniku w linii prostej to tylko 17 km.

(fot. Andrzej Dereń)

Miejsce to jest ustronne i na swój sposób zapomniane. Nie prowadzi tu żaden szlak turystyczny, nie można tu dojechać samochodem, a o właściwościach źródła można się przekonać dopiero po spróbowaniu wody. Takie właśnie doświadczenie miał autor tego artykułu, który podczas wytyczania trasy Rajdu Prudnik – Pradziad, z zaskoczeniem stwierdził, że woda z leśnego źródełka „śmierdzi” siarkowodorem podobnie jak woda z Karlovej Studanki. Po sprawdzeniu literatury wszystko stało się jasne. Faktycznie w dolinie Komornickiego potoku koło Holčovic, na wysokości 635 m n.p.m., znajduje się zmineralizowane ujęcie wody, korzystające z odwiertu liczącego 1200 m głębokości. Woda odkryta została w latach 60. XX w. podczas przeprowadzanych w tych okolicach odwiertów geologicznych.

Źródło nazywane jest „głodowym”, ponieważ po wypiciu większej ilości wody wzmaga apetyt. Poza tym korzystnie wpływa na męskość i kobiece piękno. Tak przynajmniej twierdzą czeskie opracowania. Dziwne, że ujęcia nie nazwano w takim razie źródłem miłości. Jeszcze inni mówią na ujęcie U vrtu, czyli „przy odwiercie”.

Jak dotrzeć do źródła? Rowerem i samochodem należy pojechać główną drogą z Prudnika przez Trzebinę do Města Albrechtice. Tu na skrzyżowaniu za linią kolejową, a przed centrum należy skręcić w prawo (kierunkowskazy na Jesenik i Zlate Hory). Odtąd jedziemy cały czas prosto przez Hynčice, Hejnov do Holčovic. Przed znakiem „Holčovice / Spalene” skręcamy w prawo w boczną drogę, którą jedziemy do końca zabudowań i miejsca, gdzie jest znak, że dalej samochody nie mają wstępu. Odtąd czeka nas jeszcze 1,5-kilometrowy spacer lekko wznoszącą się dnem dolny leśną drogą asfaltową. Źródło znajduje się przed drewnianą wiatą, nie sposób go przegapić.

Artykuł ukazał się w dodatku turystycznym „Wędrowiec” do „Tygodnika Prudnickiego” nr 35 z 29.08.2018. Cały numer można kupić w formie e-wydania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here