Dożynki w Górach Opawskich

0
(fot. Grzegorz Weigt)

Najprawdopodobniej pierwszy raz po wojnie dożynki gminne odbyły się w Jarnołtówku, z udziałem sąsiedniej Pokrzywnej. W sobotę 25 sierpnia gmina Głuchołazy świętowała doroczne święto plonów, z udziałem m.in. burmistrza Głuchołaz Edwarda Szupryczyńskiego, przewodniczącego Rady Miejskiej Andrzeja Frankiewicza, licznie przybyłych przedstawicieli władz wojewódzkich, oczywiście z reprezentacją lokalną: sołtysem Dawidem Kowolem i proboszczem parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła ks. Jerzym Waindzochem, dyrektorem szkoły w Jarnołtówku Józefem Śmiglą.

(fot. Grzegorz Weigt)

Były reprezentacje Kół Gospodyń Wiejskich z koronami żniwnymi ze Starego Lasu, Nowego Świętowa, Konradowa, Sławniowic, Charbielina, Nowego Lasu, Bodzanowa, Markowic, Suchej Kamienicy, Jarnołtówka oraz ze świetlicy wiejskiej w Polskim Świętowie. Imprezę wsparli strażacy z OSP, oficjalne spotkanie na boisku sportowym prowadzili: Bata Puzia instruktor z Centrum Kultury w Głuchołazach i dyrektor CK Jan Ćwiek. Starostami dożynek byli: Magdalena Lisowska, która z mężem Piotrem prowadzi gospodarstwo agroturystyczne „Bacówka” w Jarnołtówku i Robert Kruk kierownik Produkcji Roślinnej Spółdzielni Produkcji Rolnej w Bodzanowie. Dożynki rozpoczęła Msza św. w kościele parafialnym w Jarnołtówku, na dużej scenie na boisku były przemówienia i nagrody; więcej w „Tygodniku Prudnickim”.

(fot. Grzegorz Weigt)

Ale dożynki to nie tylko część oficjalna. Były występy artystyczne, m.in. prezentacja dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Jarnołtówek, mażoretki Loca z Białej. Wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Mały Śląsk, kapela góralska Hajduk, ABBA Cover Band, a na koniec zabawa z Fun Music. W hali sportowej w Jarnołtówku dzień wcześniej otwarta została wystawa prac dzieci ze szkoły w Jarnołtówku, wystawa „Jarnołtówek i Pokrzywna na starych fotografiach” i twórczość Zofii Tarchały. Funkcjonowało średniowieczne obozowisko, były turnieje i zabawy oraz atrakcje kulinarne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here