Lokalne załamanie pogody: Olbrachcice zalane błotem

0

Lokalne oberwanie chmury, trąba powietrzna, gradobicie, bardzo silny wiatr – to zjawiska atmosferyczne, które miały miejsce w piątek 24 sierpnia po południu w środkowej części powiatu prudnickiego.

Co ciekawe nie wszystkie występowały razem, w jednej miejscowości była ulewa, koło innej wystąpiła trąba, a w jeszcze inne padał grad. Przez ponad godzinę na mapie intensywności opadów w Polsce „najciemniejszy” ośrodek znajdował się w rejonie Białej.
Efektem tych zdarzeń było zalanie tonami błota części miejscowości oraz gałęzie, które zablokowały niektóre drogi. Najtrudniejsza sytuacja panowała w Olbrachcicach. Tymczasem to w właśnie w tej miejscowości mają się odbyć w niedzielę dożynki gminy Biała. Strażacy interweniowali również w: Józefowie, Laskowicach, Słokowie, Olszynce i Gostomi. Wypompowywano wodę z piwnic, garaży i posesji oraz usuwano błoto z dróg i chodników.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Trąba powietrzna w Racławicach

W interwencjach uczestniczyły zastępy: JRG Prudnik oraz OSP: Racławice Śl., Biała, Lubrza, Grabina, Ligota Bialska, Dytmarów, Gostomia, Józefów, Łącznik, Pogórze, Szonów, Śmicz. W Olbrachcicach byli również pełniący obowiązki komendanta powiatowego PSP st. kpt. Krzysztof Wiciak oraz burmistrz Białej Edward Plicko.

Synoptycy zapowiadali na piątek załamanie pogody, duży spadek temperatury powietrza, ulewy, burze i silne wiatry. Front atmosferyczny przemieszcza się z zachodu na wschód.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here