Dzień Kultury Romskiej

0
(fot. Grzegorz Weigt)

To już dziesiąty, więc jubileuszowy Dzień Kultury i Tradycji Romskiej w Prudniku. Z tego też powodu zaczęło się w samo południe uroczyście od przemówień i wręczania dyplomów i statuetek (pięknie malowana figura konia wykonana przez Agatę Wilczek) dla osób, które inspirowały lub wspomagały organizację spotkań z kulturą romską w Prudniku. Na scenie, obok Lucyny Mirgi (głównej organizatorki imprezy), Joanny Korzeniowskiej (dbającej o realizację projektów) i dyrektora Prudnickiego Ośrodka Kultury Ryszarda Grajka (jako gospodarza spotkania), stanęli również: wiceburmistrz Stanisław Hawron i kierownik Powiatowego Urzędu Pracy Grażyny Klimko, a przez moment także przedstawiciel naszej redakcji („Tygodnik Prudnicki” patronuje imprezie od samego początku). Z okazji jubileuszu był okazały tort, który na moment wjechał na scenę, a następnie trafił podzielony do wszystkich obecnych.

(fot. Grzegorz Weigt)

Pierwsza część spotkania to prezentacje muzyczne i taneczne zespołów romskich. Wystąpili m.in.: „Romani Bacht” (to zespół gospodarzy, działający pod kierunkiem Lucyny Mirgi w Prudnickim Ośrodku Kultury), „Terne Roma” ( PSP nr 39 i 43 w Zabrzu), „Bachtałe Ciawe” (PSP nr 43 w Zabrzu), „Sownakune Ciawohe” i „Terne Ciaja” (Stowarzyszenie Romów „Jedność” w Strzelcach Opolskich), „Ciawe Dewleskre” (PSP nr 8 w Zabrzu), prudnicki „Senior Bacht”, „Romano Kier” (Stowarzyszenie Kultury i Edukacji Romów w Prudniku). Jako wokalista tradycyjnie znakomicie zaprezentował się Damian Majewski. Było bardzo kolorowo, żywiołowo i radośnie. W między czasie na miasto wyjechały bryczki (można było się przejechać, choć trochę nawiązując do romskich taborów) i amazonki na koniach. Pełną parą pracował też grill w ogródku przy Pałacu Fränkla, obok sceny, na której odbywały się występy. Przybywało też osób, które zwabione piękną muzyką chciały obejrzeć wspaniałe pokazy.

(fot. Grzegorz Weigt)

Kolejna część programu to nagrody wręczane romskim dzieciom w ramach projektu „Barwy Romskiego Szczęścia”. Stowarzyszenie Kultury i Edukacji Romów w Prudniku dokonało podsumowania konkursów artystycznych dla dzieci i młodzieży społeczności romskiej z województwa opolskiego. Dzieci romskie odbierały nagrody i wyróżnienia w dziedzinach: plastyka, poezja, śpiew, taniec. Ponownie Lucyna Mirga (wspomagana przez córkę Patrycję i pracowników POK-u) starała się zaprosić na scenę każdego uczestnika, nie pomijając nikogo w tak dużym i kolorowym tłumie. Więcej na temat nagrodzonych napiszemy w „Tygodniku Prudnickim”.

(fot. Grzegorz Weigt)

Ostatnia część dnia to zrealizowana w ramach projektu „Nasz Świat Muzyki” (nowa inicjatywa POK-u) część koncertowa zatytułowana „Biesiada Romska”. To był znakomity koncert, w którym na scenie plenerowej POK wystąpili: Tibor Zida – artysta romski z Krnova oraz zespół „Romani Cierheń” z Gorzowa pod kierunkiem Roberta Dolińskiego. „Romani Cierheń” wystąpił w Prudniku po raz kolejny i jak zwykle nie zawiódł dając wspaniałą dawkę emocji muzycznych i porywając do tańca. Tibor Zida zadziwił. Było to coś innego, mieszanka melodii cygańskich, rytmów latynoamerykańskich, niekiedy i rapu. Cóż Tibor Zida jest wykładowcą na Akademii Muzycznej w Czechach (jako wirtuoz gitary), prowadzi zespoły, czterdziestoosobowy chór, teatr. Człowiek instytucja, mamy nadzieję, że przyjedzie jeszcze do Prudnika z szerszą prezentacją.

Brawa dla organizatorów za tak piękne muzyczne wrażenia i wszystkiego najlepszego z okazji jubileuszu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here