Świętowanie tradycji

0
(fot. Grzegorz Weigt)

W ostatnim dniu maja odbyło się w słynnej Farskiej Stodole w Biedrzychowicach spotkanie zorganizowane przez Lidera Stowarzyszenia „Odnowa Wsi Biedrzychowice”, Powiatowe Muzeum Ziemi Głubczyckiej oraz Muzeum Ziemi Prudnickiej „ Święto tradycji w Biedrzychowicach”, związane z promocją książki „Spojrzenie przez gardinkę. Wielokulturowość Górnego Śląska na przykładzie Ziemi Prudnickiej i Głubczyckiej”.

(fot. Grzegorz Weigt)

Tytuł „Spojrzenie przez gardinkę” nie jest nowy, bo publikacja jest rozszerzoną wersją wcześniejszej książki wydanej przez prudnickie muzeum w 2016 roku. Wówczas spotkanie związane było z ponownym otwarciem wystawy etnograficznej w muzeum, tym razem książka – rarytas dla zainteresowanych lokalną historią i folklorem – miała swoją oprawę w wśród bogatych zbiorów Farskiej Stodoły. Stąd jego gospodarzem była założycielka wiejskiego muzeum Róża Zgorzelska. W programie spotkania 31 maja było spotkanie z autorami publikacji, wydawanie bezpłatnych egzemplarzy książek, degustacja tradycyjnych dań śląskich, kresowych i małopolskich oraz gry i zabawy dla dzieci.

Podczas promocji książki dyrektor Muzeum Ziemi Prudnickiej Wojciech Dominiak nawiązał do najstarszego zdania w języku polskim, zapisanego w „Księdze Henrykowskiej” (1270 r.), które brzmi: „Day, ut ia pobrusa, a ti poziwai”. Jak mówił dyrektor Dominiak: – Wypowiedziane przez czeskiego rycerza Boguchwała do żony Polki – Ślązaczki, a zapisane po łacinie przez niemieckiego mnicha jest kwintesencją zmian w strukturze ludności na Śląsku, jaka dokonała się na przestrzeni siedemdziesięciu lat XIII wieku i jaka towarzyszy nam nieprzerwanie w dziejach śląskiej ziemi.

(fot. Grzegorz Weigt)

Książka „Spojrzenie przez gardinkę” przybliża niematerialne dziedzictwo ziemi prudnickiej (i głubczyckiej) zawarte w zwyczajach i obrzędach ludowych różnych grup społeczno-kulturowych. Zebrane tradycje przedstawione są z perspektywy ludności autochtonicznej śląskiej i niemieckiej, przesiedleńców z Kresów Wschodnich. Na promocję publikacji przybyły prawdziwe tłumy zainteresowanych. Więcej w najbliższym wydaniu „Tygodnika Prudnickiego”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here