Kopalnia informacji w bialsko-prudnickim „Katastrze Karolińskim”

0

W pierwszej połowie XVIII wieku Szybowice były najpotężniejszą wsią w okolicach Prudnika, gdzie mieszkało – razem z Włócznem (wtedy była to odrębna wieś) – 159 kmieci z rodzinami i nieznaną liczbą chałupników. Chłopi posiadali 463 sztuki bydła, a ich dochody wyceniono na 10825 talarów.

Takie między innymi informacje można znaleźć w książce „Historyczne powiaty bialski i prudnicki w Katastrze Karolińskim z lat 1722/1726”, której promocja odbyła się dziś (30 maja) wieczorem w Centrum Tradycji Tkackich Muzeum Ziemi Prudnickiej.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Tydzień Historyczny

Spotkanie poprowadził prof. dr Ralph Wrobel, pod którego redakcją powstała publikacja. Książka z bogatym wstępem jest przedrukiem Katastru Karolińskiego, tyle że określenie „przedruk” nie jest do końca właściwe. Członkowie Komisji Historycznej Powiatu Prudnickiego przez dwa lata dosłownie rozszyfrowywali dane zapisane na kartach XVIII-wiecznych tomów. Praca była benedyktyńska, ale efekt końcowy jest imponujący. Dodajmy przy tym, że nie jest to łatwa lektura z obrazkami.

O tym, co jest w książce, jakie miejscowości w niej znajdziemy oraz których w niej nie ma – i dlaczego – napiszemy w recenzji na łamach „Tygodnika Prudnickiego”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here