Robert Skrzypczak o ojcu Dolindo Ruotolo

0
(fot. Grzegorz Weigt)

W czwartek 24 maja (godz. 17.30) w sali kameralnej Pałacu Fränkla w Prudniku odbędzie się spotkanie autorskie z ks. prof. Robertem Skrzypczakiem, poświęcone ks. Dolindo, kapłanowi, który zdobywa coraz większą popularność, także w naszym kraju. Ks. Skrzypczak świadectwo wiary i życia księdza Dolindo prezentuje w książce „Ks. Dolindo Ruotolo. W twej duszy jest niebo. Konferencje i świadectwa”. Książka jest zbiorem wybranych konferencji ks. Dolindo oraz świadectw najbliższych osób. Ks. Skrzypczak przygotował ten wybór, przetłumaczył i opatrzył wstępem – pierwszy przekład w Polsce.

Autor już parę razy gościł w Prudnickim Ośrodku Kultury i w pobliskich Głuchołazach, skąd pochodzi, dlatego też kilka razy pisaliśmy o nim i jego książkach. Robert Skrzypczak urodził się bowiem w Głuchołazach, jest duszpasterzem akademickim w Warszawie. Jest magistrem psychologii i doktorem teologii. Stopień doktorski uzyskał w 2003 na KUL-u za pracę poświęconą dogmatyce. W 2014 uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk teologicznych w zakresie teologii dogmatycznej. Wykłada teologię dogmatyczną na Papieskim Wydziale Teologicznym i w seminarium duchownym w Warszawie. Jest też autorem kilkunastu książek, ostatnio wydał książkę „Miłość warta obrączek”. Jej promocja będzie drugim tematem spotkania w Prudniku.

Ks. Dolindo Ruotolo urodził się w Neapolu w 1882 roku, tam też pożegnał się z tym światem. Dolindo Ruotolo wielokrotnie bywał podejrzewany o herezję, stawał przed Świętym Oficjum, był poddawany badaniom psychiatrycznym i zawieszany w obowiązkach. Pozostawił po sobie ogromny dorobek literacki w postaci komentarzy biblijnych, listów, zapisków autobiograficznych. Książka „W twej duszy jest niebo” przedstawia katechezy oraz świadectwo duchowej córki księdza Dolindo Ruotolo Enziny Cervo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here