Tydzień Historyczny

0

To będzie potężna dawka historii ziemi prudnickiej i poszczególnych miejscowości. Do Polski przyjeżdżają członkowie Komisji Historycznej Powiatu Prudnickiego z Northeim i to nie z pustymi rękami.

Wizyta odbędzie się w ramach Tygodnia Historycznego, podczas którego zorganizowany zostanie cykl spotkań połączonych z promocjami najnowszych publikacji.

O Kierpniu

We wtorek 29 maja prof. o godz. 18.00 w Domu Parafialnym w Kierpniu prof. dr Ralph Wrobel wygłosi wykład na temat 750-lecia miejscowości nad Osobłogą. Prelekcja będzie zaproszeniem dla wszystkich zainteresowanych do współredagowania książki, która ukaże się na okrągły jubileusz – 2024 roku.

O okolicach Białej, Lubrzy i Prudnika

W środę 30 maja o godz. 18.00 historycy zapraszają do Muzeum Ziemi Prudnickiej – Centrum Tradycji Tkackich (ul. Królowej Jadwigi 23), gdzie odbędzie się promocja X tomu serii pism krajoznawczych Komisji Historycznej pt. „Historyczne powiatu bialski i prudnicki w Katastrze Karolińskim 1722/1726”. To owoc pracy archiwalnej i kontynuacja publikacji z  2016 r., w której członkowie komisji przedstawili na bazie katastru dawny powiat głogówecki. Książki są szczegółową kopalnią wiedzy na temat XVIII-wiecznych mieszkańców ziemi prudnickiej. Można się spodziewać mnóstwa liczb, dawnych miar i nazwisk. Publikację będzie można nabyć w cenie 40 zł.

O Kórnicy

Kolejny dzień, 31 maja, to spotkanie w Kórnicy i promocja dwujęzycznej książki Andreasa M. Smarzlego „Stulecie życia wiejskiego na Górnym Śląsku w obiektywie – Historyczne fotografie z Kórnicy”. Promocja książki odbędzie się na boisku przy ul. Głównej 2. Początek o godz. 15.00. Mieszkańcy Kórnicy otrzymają książki bezpłatnie. Pozostała część nakładu (o ile coś zostanie) będzie udostępniona odpłatnie (40 zł/egz.).

O ziemiaństwie

Piątek 1 czerwca to data głównego wydarzenia Tygodnia Historycznego – konferencji „Ziemiaństwo na Górnym Śląsku u progu ery nowożytnej: pochodzenie, znaczenie i upadek (1428-1648)”. Spotkanie odbędzie się w Muzeum Regionalnym w Głogówku i trwać będzie od godz. 9.00 do 17.30.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here