Prudniczanka oszukana na 25 tysięcy złotych

0
(fot. policja.pl)

Dzisiaj (11 maja) na terenie Prudnika odnotowaliśmy już 9 prób oszustw metodą na tzw. ,,córkę”. Niestety w jednym przypadku 81-letnia mieszkanka Prudnika straciła 25 000 złotych.

Sposób działania przestępców jest podobny do metody ,,na wnuczka”, „na policjanta”, jednak tym razem oszuści podają się za córkę. Do prudnickich seniorów dzwoni kobieta, podająca się za córkę i tłumaczy, że spowodowała wypadek. Aby uniknąć konsekwencji karnych prosi o przekazanie pieniędzy w różnych kwotach. Następnie telefon przekazuje fałszywemu policjantowi.

Musimy pamiętać, że oszuści próbują swoich sił wszędzie, w naszym mieście też. Nie możemy zapominać o tym, że to osoby, które doskonale wykorzystują metody manipulacji i tylko czekają na chwilę nieuwagi z naszej strony. Nigdy nie postępujmy pochopnie w kontaktach z nieznajomymi – tymi którzy do nas dzwonią i tymi którzy pukają do drzwi. Pamiętajmy o samotnych sąsiadach i bliskich, którym warto takie historie opowiedzieć.

(„Ojcem chrzestnym” metody na wnuczka jest Arkadiusz Ł., ps. Hoss, fot. policja.pl)

Przypomnijmy jak nie stać się ofiarą oszustów:

• Nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie.

• Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

• W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

• W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną i poinformujmy policję.

źródło: KPP Prundik

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here